Mađarski ministar: Tranzit ruskog plina do Mađarske je normalan

Foto: EPA

RUSKI plin normalno stiže u Mađarsku preko Bugarske i Srbije unatoč sukobu između Sofije i ruskog dobavljača plina Gazproma, izjavio je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto.

Gazprom je u srijedu objavio da je obustavio isporuke Bugarskoj i Poljskoj jer nisu plaćale plin u rubljima.

"Želim svima reći da obustava isporuke plina u Bugarsku ne znači i obustavu tranzita plina preko Bugarske", napisao je Szijjarto na Facebooku.

Ruski predsjednik Vladimir Putin odredio je da "neprijateljske" zemlje, koje su Rusiji uvele sankcije zbog njezine invazije na Ukrajinu, moraju plaćati ruski plin u rubljima preko posredničke banke u Rusiji. Zapad je sankcijama isključio Rusiju iz međunarodnog financijskog sustava.

Prema uredbi ruskog predsjednika, kupci moraju doznačiti iznos u ugovorenoj valuti, uglavnom eurima i dolarima, na posebni račun u Gazprombanci, koja ih potom prodaje na burzi i novac doznačuje na Gazpromov račun.   

Uredbu je ispoštovalo tek nekoliko kupaca, uključujući Mađarsku, koja je prošle godine potpisala dugoročni ugovor o opskrbi ruskim plinom.

Idući račun dospijeva 22. svibnja

Idući račun Mađarskoj dospijeva na naplatu 22. svibnja, napomenuo je ministar vanjskih poslova, dodavši da će Gazpromu doznačiti ugovoreni iznos u eurima kako bi ga konvertirao u rublje.

Mađarskoj godišnje preko Bugarske i Srbije stiže 3.5 milijardi kubičnih metara plina, u skladu s dugogodišnjim ugovorom s Rusijom, a dodatna milijarda dolazi plinovodom iz Austrije.

Ni Austrija ne primjećuje promjene u isporukama, prema riječima ministrice energetike Leonore Gewessler.

Pošiljke i dalje stižu u neograničenom obujmu i nema naznaka da će se to promijeniti, rekla je ministrica energetike Leonore Gewessler.

Upitana ima li naznaka da bi pošiljke mogle biti obustavljene kao u Poljskoj ili Bugarskoj, Gewessler je odgovorila: "Ne, ništa nam ne nagovješćuje da bi se to moglo dogoditi. Isporuke u Austriju i dalje su neograničene."

Austrija uvozom iz Rusije pokriva 80 posto potražnje za plinom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.