Macron upozorio da Europa mora smanjiti "dvostruku ovisnost" o SAD-u i Kini

Foto: EPA

Francuski predsjednik Emmanuel Macron upozorio je da europske zemlje moraju smanjiti svoju "dvostruku ovisnost" o SAD-u i Kini, iznijevši pritom svoju viziju snažnije i šire Europe na prvi dan povijesnog državnog posjeta Ujedinjenom Kraljevstvu, piše The Guardian.

Na početku trodnevnog posjeta, prvog državnog posjeta nekog europskog čelnika UK-u od Brexita, Macron se obratio stotinama zastupnika i gostiju. U govoru je prikazao sliku nove Europe izvan granica 27-članog EU-a, sa središnjom ulogom Francuske i Britanije, tek kratko spomenuvši svoje razočaranje britanskim izlaskom iz Unije.

Macron je pohvalio britanske domaćine i obećao još tješnju suradnju dviju zemalja po pitanju migracija, dok britanski premijer Keir Starmer zagovara dogovor "jedan za jednog" koji bi omogućio vraćanje nekih tražitelja azila u Francusku.

Ponovno je pozvao i na program mobilnosti mladih, što je naišlo na široko odobravanje prisutnih, uključujući i ministre Laburističke stranke.

"Jasno nam je kakva je budućnost nas i naše djece ako ovisimo o SAD-u i Kini"

"Morat ćemo smanjiti rizike za naše zemlje zbog prevelike ovisnosti o SAD-u i Kini. Ako i dalje ovisimo o objema, jasno nam je kakva je budućnost nas i naše djece. S jedne strane, kapaciteti i subvencije (Kine, op. a.) predstavljaju prijetnju poštenoj trgovini i destabiliziraju lance vrijednosti, stvarajući nove ovisnosti.

S druge strane, trgovinski rat (SAD-a, op. a.) je jasan znak odustajanja od poštivanja WTO-a i trgovine kakvu smo dosad voljeli. Ako želimo održivu budućnost za svu djecu, moramo smanjiti rizike za naše ekonomije i društva od tih dvostrukih ovisnosti, rekao je Macron.

Kako navodi The Guardian, Macronov govor bio je jedno od središnjih događanja njegova posjeta, koji je obilježen svečanošću, uključujući doček kod kralja Charlesa u dvorcu Windsor i vožnju kočijom uz vojnu počasnu stražu.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron (lijevo) s britanskim kraljem Charlesom III. u dvorcu Windsor. Foto: EPA

"Od 1904. naše države imaju široko i duboko partnerstvo"

Macron je zatim otišao u parlament, gdje se obratio zastupnicima, lordovima i drugim uzvanicima u Kraljevskoj galeriji - mjestu koje su ranije posjetili Bill Clinton, Kofi Annan i Angela Merkel.

Govorio je između dviju velikih slika - Bitke kod Waterlooa i Bitke kod Trafalgara - ali nije spominjao te sukobe, već je naglasio važnost Entente Cordiale iz 1904. godine, želeći pokazati da su političke bitke Brexita sada prošlost.

"Od 1904. naše države imaju široko i duboko partnerstvo, radeći zajedno na europskoj i globalnoj sigurnosti."

U znak obnovljene suradnje, najavio je povratak tapiserije iz Bayeuxa u UK, prvi put nakon više od 900 godina.

Britanska vlada želi iskoristiti ovaj posjet kako bi pokazala rezultate "resetiranja odnosa s EU-om", uključujući i na tradicionalno osjetljivom pitanju migracija. Nadaju se dogovoru prema kojem bi UK prihvatio tražitelje azila s obiteljskim vezama u zemlji, a druge vraćao u Francusku, no dogovor možda neće biti spreman na vrijeme za ovaj posjet, navodi The Guardian.

Program mobilnosti mladih

Macron nije ulazio u detalje tog dogovora, ali je s entuzijazmom govorio o programu mobilnosti mladih, na kojem rade britanski i EU dužnosnici nakon nedavnog europskog samita u Londonu.

"Postoji rizik da se naša društva udaljavaju, da se naši mladi više ne poznaju i da postanu stranci u vrijeme kada nas međunarodni događaji svakodnevno podsjećaju na našu zajedničku budućnost. Popravimo to. Radimo zajedno kako bismo olakšali razmjenu studenata, istraživača, intelektualaca, umjetnika… omogućimo našoj djeci iste prilike kakve smo mi imali."

"Ne stavljam znak jednakosti između Kine i SAD-a"

Macron je velik dio govora posvetio dvostrukim prijetnjama iz SAD-a i Kine, ističući da rizici nisu isti:

"Ne stavljam znak jednakosti između Kine i SAD-a. S jedne strane imamo snažnog saveznika, a s druge izazivača – ponekad partnera, kad je riječ o klimatskim promjenama – u Kini."

Naglasio je kako prijetnje za europske zemlje dolaze iz područja trgovine, globalnih lanaca opskrbe i posebno tehnologije. Manipulativne algoritme američkih tehnoloških tvrtki usporedio je s političkom dezinformacijom koju namjerno širi Rusija, istaknuvši razlike u pristupima tehnologiji između Britanije i Francuske.

"Danas je u Europi u pitanju obrana demokratskih modela usred stranog uplitanja, manipulacije informacijama, dominacije negativnih emocija i ovisnosti o društvenim mrežama."

Dok su Francuska i EU napredovali u regulaciji društvenih mreža, UK je izbjegao takve mjere i čak ponudio smanjenje poreza najvećim američkim tehnološkim kompanijama u zamjenu za carinske olakšice, piše The Guardian.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.