SRUUK (Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama) koji smo platili 8,3 milijuna eura, nije se danas oglasio u Splitu kako bi upozorio građane na veliko nevrijeme koje je rezultiralo ogromnom materijalnom štetom i većim brojem ozlijeđenih građana.
Naime, snažno nevrijeme praćeno obilnom kišom, jakim vjetrom i tučom jutros je zahvatilo dijelove Splita. Splitski gradonačelnik Tomislav Šuta izjavio je da je Split pogođen velikom elementarnom nepogodom te je objavio upute građanima kako prijaviti štetu.
>> Država nije u stanju poslati vam poruku da stiže ubojita oluja
SRUUK je informacijski sustav implementiran na razini RH s ciljem pravovremenog obavješćivanja građanstva o nastanku krizne situacije s mogućnošću dijeljenja uputa za postupanje u ugroženom području putem mobilnih telefona i drugih modernih tehnologija. SRUUK je još jučer uspješno funkcionirao te je na vrijeme upozorio županije na istoku zemlje kako se približava jako grmljavinsko nevrijeme.
No, to upozorenje izostalo je za današnje nevrijeme u Splitu. Iz Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) potvrđeno je kako SRUUK nije aktiviran jer iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) nije za to stigao nalog koji je potreban prema propisanim pravilima.
Naime, prema članku 5. Pravilnika o korištenju SRUUK-a kod ugroza od vremenskih nepogoda odluku donosi ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda ili osoba koju on ovlasti. DHMZ nam je potvrdio kako oni takav zahtjev nisu poslali te su nam objasnili zašto to nisu napravili.
"Čim je postalo izgledno da se nevrijeme približava Splitu, bilo je izdano kratkoročno upozorenje na opasne vremenske pojave koje se direktno šalje Ravnateljstvu civilne zaštite i pritom je podignuta razina upozorenja za grmljavinsko nevrijeme na višu, narančastu razinu (vrijeme je opasno). Nakon toga, nevrijeme se dodatno i u vrlo kratkom vremenu znatno intenziviralo prije nego što je zahvatilo Split", objašnjavaju iz DHMZ-a u odgovoru na upit Indexa.
Kako su pojasnili, protokol izdavanja SRUUK-a zahtijeva određene korake koji se ne mogu odraditi u tako kratkom vremenskom roku pa samim time on nije bio izdan.
"Kad se sve analizira, na cijelom području Dalmacije samo je taj sustav bio tako intenzivan, nažalost zahvatio je područje velikog i gusto naseljenog grada", kažu iz DHMZ-a.
Kažu nam iz DHMZ-a kako se već danima u prognozama ističe mogućnost grmljavinskih nevremena. Više puta dnevno ažuriraju se i upozorenja na ista, a jučer je izdan i SRUUK za županije na istoku zemlje gdje su uvjeti dovoljno rano i jednoznačno upućivali na izraženija nevremena uz olujne udare vjetra.
"Prognoza grmljavinskih nevremena jako je zahtjevna; unatoč naprednim numeričkim modelima prognoze vremena i iskustvu prognostičara, i dalje su određene situacije teško predvidljive", zaključuju na kraju iz DHMZ-a.
Napomenimo da je podloga cjelokupnog projekta pokretanja SRUUK-a EU Direktiva o Europskom kodeksu elektroničkih komunikacija iz 2018. godine. U toj direktivi jasno stoji da je moguća objava nekog sigurnosnog incidenta, ako je u interesu javnosti, te da nadležno tijelo može o tome obavijestiti javnost ili zatražiti od pružatelja (mobilnih operatera) da to učine.
Financiranje sustava za rano upozorenje, prema podacima iz 2020. godine, iznosilo je 63 milijuna kuna, od čega je 53,5 milijuna kuna osigurano bespovratnim sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj.