Slučaj Dereka Huffmana, razočaranog Amerikanca koji se s obitelji – suprugom i troje djece – iz Teksasa preselio u Rusiju kako bi, prema vlastitom priznanju, pobjegao od takozvane „woke“ ideologije u Sjedinjenim Državama, završio je tako što je postao dio ruskog ratnog stroja.
Iako je nekoliko mjeseci nakon dolaska u novu zemlju, kako je sam rekao, dobrovoljno pristupio vojsci želeći raditi kao zavarivač, a potom i kao ratni dopisnik, na kraju je poslan blizu prve linije bojišta u Ukrajini kao pripadnik ruske vojske.
Njegova priča, o kojoj su izvijestili i strani mediji, ponovno je skrenula pozornost na ruske napore u regrutiranju boraca za rat u Ukrajini. Predsjednik Vladimir Putin je 2022. godine u obraćanju naciji naredio djelomičnu mobilizaciju, pravdajući to potrebom za većim brojem vojnika kako bi Rusija pobijedila u ratu. Zapadu koji podupire Ukrajinu poručio je da će se Moskva braniti moćnim arsenalom ako bude ugrožena, prenosi Forbes.
Iako je mobilizacija službeno proglašena djelomičnom, od tada ruske vlasti koriste i druge metode privlačenja vojnika, uključujući izdašna povećanja plaća. Takve ponude posebno su primamljive vojno sposobnim muškarcima iz ekonomski slabijih područja. Izuzetak nije ni sam grad Moskva, u kojem se također provode aktivne regrutacijske kampanje.
Prema izvješću Reutersa, novi vojnici koji potpišu ugovor s ruskom vojskom mogu u prvoj godini zaraditi ukupno oko 5,2 milijuna rubalja – što je približno 60.000 dolara. U to je uključen i potpisni bonus od 1,9 milijuna rubalja (oko 21.800 dolara), koji djelomično isplaćuje gradska uprava.
Iz ureda gradonačelnika pojasnili su da se taj iznos sastoji od plaće Ministarstva obrane, saveznih bonusa i regionalnih dodataka.
Prema podacima neovisnog portala Verstka – koji je u Rusiji zabranjen od početka rata – broj prijava vojnika značajno raste. Od 17. ožujka, u Moskvi se svakodnevno prijavljuje više od stotinu ljudi. Od 1. do 10. travnja, samo u regrutacijskom centru u ulici Jabločkov potpisano je 993 ugovora.
U istom razdoblju u ožujku bilo ih je 499, dok ih je tijekom cijelog siječnja bilo 341. Iako Rusija tvrdi da je riječ o dobrovoljnoj službi, javljaju se i kritičari koji upozoravaju da kampanje, uključujući i onu pod nazivom "Pridruži se svojima", ciljaju na ekonomski najranjivije slojeve društva – ali i na one, poput Huffmana, koji su razočarani ideologijama sa Zapada.
U siromašnijim dijelovima Rusije vojne plaće predstavljaju snažan mamac. Prema pisanju talijanskog lista Corriere della Sera, u nekim regijama učitelji zarađuju tek 418 eura mjesečno, dok obitelji poginulih vojnika mogu dobiti odštete koje odgovaraju visini 28-godišnje učiteljske plaće.
Prosječna neto plaća u Rusiji iznosi oko 860 eura ili 73.709 rubalja (prema podacima iz 2023. godine), što je rast od 7,8 posto u odnosu na 2022. godinu. Najveće plaće imaju zaposlenici u financijskom sektoru, a najniže primanja imaju radnici u ugostiteljstvu.
IT sektor jedan je od najplaćenijih i u Rusiji i u Njemačkoj, pri čemu plaće programera u Njemačkoj dosežu između 2.800 i 4.800 eura mjesečno (neto), dok čistači zarađuju između 1.500 i 2.000 eura. Prema najavama predsjednika Putina, minimalna plaća u Rusiji trebala bi do 2029. doseći 35.000 rubalja (oko 365,5 eura). Trenutačno, 2024. godine, minimalac iznosi 19.242 rubalja – odnosno oko 200 eura.
Prema podacima Work.ua, prosječna plaća u Ukrajini u drugoj polovici 2025. iznosi približno 425–430 € mjesečno. Plaće znatno variraju prema regiji i industriji. Prema Work.ua, prosjeci u većim gradovima su nominalno viši (npr. Kijev, u kojem se kreće oko oko 578 €)