"Katastrofa širokih razmjera": U dva jaka potresa u Španjolskoj najmanje 10 poginulih

POTRES jačine 5,3 po Richteru je pogodio jugoistočnu Španjolsku kod grada Lorce. U potresu je poginulo najmanje 10 ljudi.

Prema američkog geološkom društvu epicentar potresa je bio na dubini od 10 kilometara, 120 kilometara jugozapadno od grada Alicantea, a podrhtavanje zemlje se dogodilo u 18,50 sati.

Starije zgrade, uključujući i zvonik crkve su teško oštećene u potresu. Dva sata prije njega, isto područje je pogodio malo slabiji potres jačine 4,4 po Richteru. Španjolski premijer Jose Luis Zapatero je naredio vojsci da ode u Lorcu. Španjolska televizija je pokazala dramatičnu snimku rušenja zvonika crkve koji je potom pao samo nekoliko metara od snimatelja.

Kaos na ulicama Lorce

El Mundo piše da na ulicama Lorce ima mnogo ozlijeđenih te da vlada "kaos". Štete su prijavljene i iz susjednog grada Totana. Miguel Angel Perez iz vlade regije Murcia kazao je da među mrtvima ima i maloljetnika. Spasioci pretražuju kuću po kuću u potrazi za žrtvama. Vlada je na teren poslala više vojnika iz Jedinice za spašavanja nego se to predviđalo na početku akcije. Taktička grupa ima 350 vojnih spasioca, a oni su potpomognuti radnicima s opremom za spašavanje. Tijekom noći će još doći pomagači iz Valencije, Madrida i Seville koji će pomagati u kampu koji je podignut za 1000 žrtava.

U područje je stiglo i 183 policajaca iz Murcije i Cartagene te drugih provincija. Mobilizirano je i 210 pripadnika civilne zaštite. Španjolski ministar razvoja je ustrojio Odbor za analizu i praćenje situacije. Lokalne vlasti su opisale situaciju kao "kao i katastrofu širokih razmjera".

Štete zabilježene i u drugim gradovima

Mnoge zgrade su u području pogođenom potresu su se srušile, a neke su pretrpjele strukturalne štete. Epicentar je bio istočno od Lorce, a potres se osjetio u regiji Murcia te gradovima Cartageni, Aguilasu, Murciji, Mazarronu, Albaceteu i Albacete. Podrhtavanje zemlje osjetili su čak i stanovnici Madrida. Agencija Elfe piše kako su štete zabilježene i u gradovima Albaceteu i Almeriji.

Mnogi stanovnici Lorce će zbog uništenih i oštećenih domova noć provesti na ulici. Očekuje se da će oko 10 tisuća stanovnika trebati pomoć vlasti u hrani i vodi.  "Osjetio sam vrlo snažno podrhtavanje i glasnu buku te sam se strašno uplašio", kazao je Juani Avellaneda, piše El Pais. "Otvorila sam kuću te vidjela da je sav namještaj popadao", kazala je Juana Ruiz koja je tijekom potresa bila u svome domu. U potresu su uništene mnoge povijesne građevine kojih u ovom gradu ima mnogo.

Deseci ozlijeđenih

Liječnica je kazala kako su ona i njezini kolege otišli pružiti pomoć ljudima na ulici od kojih su mnogi bili u nesvijesti i teško ozlijeđeni. "Vozila Hitne pomoći nisu do njih mogla doći više od 40 minuta", kazala je liječnica. Španjolski mediji pišu da ima na desetke ozlijeđenih osoba.

Očevidac je kazao da se zvonik crkve prepolovio na dva dijela. Lorca ima 91 tisuću stanovnika. Oštećena je zgrada bolnice Rafaela Mendeza de Lorce te su iz nje evakuirani pacijenti. U gradu se mogu vidjeti uspaničeni stanovnici, a telefonske linije su bile toliko zagušene da je teško uopće uspostaviti kontakt. Španjolska služba za promet je izvijestila kako je zbog odrona zatvoreno nekoliko cesta te dio autoceste. Teško se prometuje i na cestama oko Lorce.

Najjači potres u Španjolskoj u posljednjih 50 godina

Stanovnici su kazali kako su nakon prvog, slabijeg potresa, padale stvari u kućama i crijepovi sa zgrada na ulice. Mnogi stanovnici su zbog toga u prestrašeni izašli iz svojih domova i ureda na ulice. Službu 112 zatrpals su stotine poziva.

Događaj je u Bruxellesu šokirao regionalnog predsjednika Murcie Ramona Luisa Valcarcela. On je odmah prekinuo svoj program u Belgiji te se pokušava odmah vratiti u pogođeno područje. Već su ga nazvali kralj, španjolski premijer i nekoliko regionalnih predsjednika. Španjolski premijer Jose Luis Zapatero je vijest o potresu dobio tijekom susreta sa kraljem Juanom Carlosom.

Područje oko Lorce često pogađaju potresi. 12. ožujka je potres bio jačine 2,8 po Richteru. U siječnju 2005. godine se dogodila slična situacija današnjoj. Tada je potres bio jačine 4,7 stupnja te je oštećeno više od tisuću kuća u selima Zarcilla de Ramos i Laca. Nakon toga je uslijedilo još oko 500 potresa. Današnji potres je najjači koji je pogodio Španjolsku u posljednjih 50 godina.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.