Karika koja nedostaje; otkriven predak svih kopnenih životinja, pa i ljudi

FOSILNI ostaci životinja pronađeni na području arktičkog dijela Kanade znanstvenicima su pružili novi uvid u evoluciju riba u kopnene životinje, javlja BBC.

Naime, nedavno su pronađeni ostaci neobičnog životinjskog predaka svih kopnenih bića, koji je dijelom krokodil, a dijelom riba nalik na tuljana.

Smatra se da je ova životinja svoje prve korake na kopnu mogla napraviti prije otprilike 380 milijuna godina.

Ovo otkriće fosiliziranog kostura nazvanog "Tiktaalik roseae" smatra se karikom koja je nedostajala u evolucijskoj poveznici između riba i prvih kopnenih životinja.

Steve Cumbaa, istraživač i paleontolog kanadskog Prirodnog muzeja u Ottawi, a koji nije povezan s istraživanjem, "pozdravio" je ovo otkriće izjavivši kako ono predstavlja "prve, dječje korake prelaska životinja iz mulja na kopno".

Stručnjaci kažu kako su kroz nekoliko milijuna godina Tiktaalika slijedila stvorenja u potpunosti prilagođena kopnenom životu čije je zajedničko ime bilo tetrapodi, a koji su se kasnije razvili u sva kopnena bića koja danas postoje na Zemlji, uključujući i ljude.

Ovo se otkriće smatra iznimno važnim jer pomaže znanstvenicima da detaljno rekonstruiraju put anatomske prilagodbe u kritičnoj fazi evolucije.

Paleontologist Neil Shubin iz sveučilišta Chicaga, a koji je također i jedan od članova ekipe koja je došla do ovog otkrića, Tiktaaliku je nazvao "dijelom evolucijskog mozaika", budući da to biće utjelovljuje ključne elemente riba i kopnenih životinja u jednom tijelu.

Glava bića, oblikovana kao u krokodila, mogla se micati s jedne strane na drugu bez pomicanja ramena. Isto tako, rebra koja su se mogla preklapati biću su pružala potporu protiv gravitacije kada se biće kretalo izvan vode.

"Biće je moglo disati izvan vode te kretati se pomoću peraja, no nije moglo hodati. Vjerojatno se kretalo poput tuljana." - izjavio je Shubin.

Tiktaalik, čije ima zapravo znači "velika riba svježih voda", na površini je bio prekriven ljuskama te je imao peraje. No prednje peraje imale su kosti slične ramenima, kao i gornji dio ruke, lakat, podlakticu te zapešće, odnosno zglob.

Najveći od tri pronađena primjerka dužine je nešto manje od tri metra, no nedostaje mu rep.

Jedan od članova ekspedicije, 29-godišnji Corwin Sullivan, prisjetio se dana kada su pronašli fosilne ostatke Tiktaalika.

"Ispalo je da smo pronašli vršak cijelog, očuvanog primjerka" - opisao je istraživač kako su članovi ekspedicije reagirali kada su ugledali dio fosila kako viri iza jedne stijene u blizini koje su kopali.

"Arktički dio Kanade je jako uzbudljivo mjesto za traženje fosila, budući da gotovo uopće nije istraženo." - dodao je član ekspedicije.

Kosti pronađenih fosila još uvijek su na promatranju u SAD-u, no biti će vraćene u Kanadu, najprije u Prirodni muzej Ottawe, a kasnije u Nunavut gdje se nalazi institut gdje će biti nastavljeno istraživanj.

Prirodni muzej u Ottawi uskoro će izložiti umjetnički primjerak Tiktaalika, izrađen na temelju pronađenih ostataka.

B.S.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.