Japanski ministar gospodarstva: Nećemo žrtvovati poljoprivredu zbog američkih carina

Foto: EPA

Japan u pregovorima sa SAD-om o carinama neće žrtvovati poljoprivredni sektor, rekao je danas ministar gospodarstva i glavni japanski pregovarač Ryosei Akazawa, naznačivši poziciju Tokija pred istek roka za sklapanje trgovinskog sporazuma.

Tokio pokušava u pregovorima sa SAD-om ishoditi ukidanje 25-postotnih američkih carina na uvoz automobila i najavljenu "recipročnu" carinu od 24 posto na uvoz ostale japanske robe. Washington je odgodio uvođenje "recipročnih" carina do 9. srpnja i Tokiju polako istječe vrijeme za sklapanje trgovinskog sporazuma.

Automobilski sektor najveći je japanski poslodavac i izvoznik, ali poljoprivrednici su tradicionalno važno biračko tijelo Liberalno-demokratske stranke premijera Shigerua Ishibe, kojoj predstoje ključni izbori za gornji dom parlamenta 20. srpnja.

"Poljoprivreda je temelj japanske nacije"

"Ponovio sam više puta da je poljoprivreda temelj japanske nacije", kazao je na konferenciji za novinare glavni trgovinski pregovarač, ministar gospodarstva Ryosei Akazawa. "Naš je stav u pregovorima sa SAD-om nepromijenjen. Nećemo voditi razgovore koji bi žrtvovali poljoprivredni sektor", poručio je Akazawa.

Nastavit ću pregovore sa SAD-om kako bih zaštitio nacionalne interese Japana, dodao je ministar, koji se prije nekoliko dana vratio iz najnovijeg, sedmog posjeta Washingtonu. Akazawa nije želio reći je li se na sastanku razgovaralo i o riži.

Trump je na Truth Socialu napisao da nesklonost Japana uvozu američke riže pokazuje da su američki partneri "razmaženi". "Jako poštujem Japan, ne žele našu RIŽU, unatoč ogromnoj nestašici", napisao je Trump.

Japan godišnje troši 7 milijuna tona riže

Japan je u proteklim mjesecima uvezao nezapamćeno velike količine američke riže kako bi obuzdao cijene, ali ograničava bescarinski uvoz riže namijenjene ljudskoj prehrani na 100.000 tona godišnje. Ako prekorači tu kvotu, uvoznik mora plaćati pristojbu od 341 jena (2,37 dolara) po kilogramu.

Japan pak godišnje troši približno sedam milijuna tona riže, napominje Reuters. Ministar poljoprivrede Shinjiro Koizumi žalio se da poplava riže iz uvoza predstavlja prijetnju za japansku prehrambenu sigurnost, ali vlada je ipak prebacila javni natječaj za nabavu prve tranše od 30 tisuća tona riže iz uvoza, oslobođene carina, s rujna na kraj lipnja.

Tri četvrtine riže u Japan stiže iz SAD-a

Rezultati pokazuju da su na javni natječaj, održan 27. lipnja, stigle ponude za isporuku 81.853 tone riže, uključujući čak 25.541 tonu iz SAD-a. Kompanije iz Australije ponudile su 1500 tona, a s Tajlanda 708 tona.

Povećan je i uvoz riže koji podliježe carinama, pokazuju podaci ministarstva financija, pa su tako privatne tvrtke samo u svibnju uvezle oko 10.600 tona riže namijenjene ljudskoj prehrani, a otprilike tri četvrtine tih pošiljki stiglo je iz SAD-a, navodi Reuters.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.