Japan je po prvi put nakon 25 godina uvezao rižu iz Južne Koreje, pokušavajući smanjiti cijene koje su posljednjih mjeseci snažno porasle i izazvale nezadovoljstvo među kupcima. Kako pišu mediji, južnokorejska riža stigla je u Japan prošlog mjeseca, prvi put od 1999. godine, jer cijene domaće riže i dalje rastu unatoč naporima vlade da smiri tržište.
Cijena japanske riže više se nego udvostručila u odnosu na prošlu godinu pa su mnogi potrošači, unatoč visokim carinama, počeli tražiti jeftinije uvozne opcije. Za sada je uvezeno tek dvije tone južnokorejske riže, koja se prodaje putem interneta i u trgovinama, no javna televizija NHK najavila je dolazak još 20 tona u sljedećim danima.
Japanci su tradicionalno nepovjerljivi prema stranoj riži. Primjerice, tajlandska riža uvezena 1993. godine nakon hladnog ljeta jedva se prodavala, ali zbog trenutne krize sve više prihvaćaju uvoznu rižu. Prema pisanju agencije Yonhap, izvoz južnokorejske riže u Japan mogao bi ove godine biti najveći još od 1990., a otvorile su se i nove prilike za američke proizvođače.
Arata Hirano, vlasnik restorana u Tokiju, prošle je godine prešao na američku rižu kad su domaće zalihe presušile i cijene naglo skočile. Za Reuters je ispričao kako se cijena kalifornijske riže od tada udvostručila, ali je još uvijek jeftinija od japanske. Gosti, kaže, nisu primijetili razliku, među njima i Miki Nihei, koja je tek naknadno saznala da je jela američku rižu.
"Nisam imala pojma", rekla je. "Nije mi problem jesti uvoznu rižu. Cijene su skočile pa stalno tražim povoljnije opcije."
U tjednu do 6. travnja cijena od 5 kilograma riže u supermarketima dosegla je u prosjeku 4.214 jena (oko 30 dolara ili 22 funte), što je više nego dvostruko u odnosu na isto vrijeme prošle godine. Vlada je zato posegnula za neuobičajenim potezom, počela je otpuštati zalihe riže iz državnih rezervi. U ožujku su na tržište pustili 210.000 tona riže kako bi pokušali zaustaviti rast cijena izazvan rekordnim ljetnim vrućinama, paničnom kupnjom i problemima u opskrbi.
Japan je inače rezervne zalihe koristio samo nakon prirodnih katastrofa ili loše žetve, ali ovo je prvi put da su intervenirali zbog problema u distribuciji. Unatoč svemu, učinak je zasad slab.
Prošlog tjedna Ministarstvo poljoprivrede priznalo je da su logistički problemi spriječili dolazak većine riže do trgovina. Na aukciji sredinom ožujka ponuđeno je 142.000 tona, no do kraja mjeseca samo 426 tona, ili 0,3%, stiglo je do polica, rekli su iz ministarstva, kriveći sve na manjak dostavnih vozila i vrijeme potrebno za pripremu riže za prodaju.
Zalihe riže već su bile ozbiljno smanjene zbog rekordnih vrućina koje su pogodile urod 2023. godine. Prošle godine dodatno su pale zbog povećane potrošnje uzrokovane rekordnim brojem turista, a situaciju su pogoršali i valovi panične kupnje nakon upozorenja na tajfune i potrese, što je natjeralo neke trgovce da ograniče prodaju.