IZRAELSKI povjesničar i profesor na najvećem izraelskom sveučilištu Bar-Ilan, Ariel Toaff, podigao je ogromnu prašinu svojom novom knjigom u kojoj je napisao da je krvna optužba, jedan od srednjevjekovnih mitova o Židovima, možda u određenoj mjeri točna i bazirana na stvarnim događajima.
Jedna od najstarijih tekovina antisemitizma, krvna optužba je u Srednjem vijeku, kad je Europa vršila pogrom nad Židovima, tvrdila da Židovi pri slavljenju Pashe (festivala koji obilježava oslobođenje Židova iz egipatskog ropstva) otimaju kršćansku djecu koju onda ritualno muče i ubijaju. Drugi vid te optužbe navodi da Židovi kradu posvećenu hostiju koju onda ubadaju, čime nanose bol Kristu.
Krvna optužba smatra se povijesnom izmišljotinom nastalom u vrijeme bujajućeg antisemitizma i upravo je zato neobično što je jedan izraelski povjesničar dao ovakve navode. Toaff je proučavanjem nekih svjedočanstava Židova koje je "ispitivala" Inkvizicija,našao dokaze koji mu potvrđuju tezu.
Kaže da su neki fundamentalistički Židovi stvarno u Srednjem vijeku u Italiji provodili rituale koji su uključivali krv.
Naravno, neobično je da za tako nešto optužuje nekakvu skupinu fundamentalističkih Židova, kad upravo rigidni židovski zakoni zabranjuju bilo kakvo korištenje krvi pri bilo kojem od mnogih rituala.
Ali, Toaff je našao svjedočenja Židova koji su priznavali takve optužbe pod "ispitivanjem" Inkvizicije. Očigledno mu se ne čini čudnim što su pod inkvizicijskom čizmom tisuće žena priznavale da su vještice. Kaže da su neki od ispitanika inkvizitorima dali ritualne formule koje inkvizitori nisu mogli znati, budući da su bile na jeziku Aškenaza.
Monsinjor Iginio Rogger, koji je u 60-im godinama prošlog stoljeća vodio istragu o srednjevjekovnom slučaju u kojem je u Italiji 16 Židova obješeno zbog navoda da su ubili 2-godišnjeg dječaka, kaže da se većina stručnjaka složila da su ta priznanja nevjerodostojna.
"Ne bih volio biti na Toaffovom mjestu kad bude morao odgovarati na pitanja povjesničara koji su dokumentirali slučajeve. Suci su u ondašnje vrijeme koristili strahovita mučenja, nakon kojih su ispitanici molili da ima se kaže što trebaju reći", kaže Rogger.
Krvna optužba preživjela je Srednji vijek i čak i dan danas je popularan mit antisemitske kulture i književnosti.
J.D.