Foto: FAH
ISLAMSKA DRŽAVA navodno je na različite pozicije u Europi poslala četiri stotine uvježbanih boraca, javlja AP.
Kako piše AP, mreža agilnih i poluautonomnih ćelija već je raspoređena po Europi uz zapovijed da odaberu vrijeme, mjesto i metodu što većeg krvoprolića.
Europski istražitelji, iračke tajne službe i francuske vlasti tvrde da džihadisti imaju kampove u Siriji, Iraku, a možda i u zemljama bivšeg sovjetskog bloka u kojima treniraju borce za napade na Zapadu. Napadači koji su izveli napade u Parizu navodno su u Europu ušli u grupi od 90 boraca.
Kao što je bio slučaj nakon napada u Parizu, i nakon masakra u Bruxellesu vlasti traže jednog napadača koji je u bijegu. Isti je trebao aktivirati bombu u zračnoj luci Zavente, no ona ipak nije eksplodirala.
Danas je otkriven još jedan detalj - napadi uopće nisu trebali biti izvedeni jučer, već na uskrsni ponedjeljak. Planovi su se promijenili nakon uhićenja Salaha Abdeslama, dosad najtraženijeg čovjeka u Europi i organizatora pariškog krvoprolića.
Uznemirujući su navodi da je otprilike pet tisuća Europljana otputovalo u Siriju te da je tamo između 400 i 600 boraca utrenirano za nove napade po Europi.
Istražitelji i sigurnosni stručnjaci navode kako Islamska država militante trenira za borbe, uče ih kako rukovati eksplozivima, ali im objašnjavaju i tehnike nadzora. Cilj je izvesti što više razornih napada i pritom ubiti što više ljudi.
Jedan visokorangirani irački obavještajac upozorio je Europu da je nedavno još jedna grupa terorista ušla u Tursku.
"Slična je situacija kao od prije šest mjeseci. Raspršit će se po cijeloj Europi - Njemačkoj, Belgiji, Italiji, Danskoj, Švedskoj...", rekao je obavještajac.
Zbog svega navedenog predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker pozvao je na stvaranje sigurnosne unije u EU. Nije objasnio kako bi ista trebala izgledati no očekuje se da će Komisija predlagati daljnje prenošenje ovlasti u području sigurnosne suradnje s nacioanlnih vlasti na zajedničku europsku razinu. Nakon pariških napada, Europska komisija i zemlje članice ubrzale su usvajanje direktive o automatskom dijeljenju podataka o putnicima u zračnom prometu, no Europski parlament, gdje postoje sumnje da bi direktiva narušavala pravo na zaštitu privatnosti, još nije usvojio tu direktivu.
"Da je direktiva usvojena, imali bismo veće izglede da presretnemo niz sumnjivih pojedinaca", kazao je francuski premijer Manuel Valls.