Foto: 123rf
Kina povećala proizvodnju meda za 88 posto
Kina je tako postala najveći proizvođač meda, a godišnje proizvede 473.600 tona. Podaci Svjetske organizacije za hranu i poljoprivrede pokazuju kako je proizvodnja meda u Kini u razdoblju od 2000. do 2014. godine porasla za 88 posto, upravo zahvaljujući izvozu.
Samo u protekloj godini, Kina je od izvoza meda zaradila 231 milijun eura.
Broj košnica u Kini povećan je za 21 posto
Zanimljiv je podatak da se u istom razdoblju u Kini broj košnica povećao za samo 21 posto. Kinezi su se u međuvremenu snašli pa su med počeli proizvoditi na potpuno drugačiji način.
Počeli su sakupljati nezreli med, još dok je rijedak, s visokom koncentracijom vode. Potom ga umjetno suše, ostatke smole eliminiraju filtriranjem, a pelud odstranjuju ili dodaju, ovisno o tome od kojih biljaka je proizveden.
Na kraju svega, u "med" još dodaju sirup kako bi postigli različite tržišne cijene. Takav "med" dolazi i na hrvatsko tržište.
Izvozimo kvalitetan, uvozimo loš med
EU deklaracije nejasne
Za razliku od toga, tisuću tona uvoznog meda regulirano je Direktivom o medu EU-a prema kojoj su zahtjevi za deklariranjem podrijetla vrlo niski. Na deklaracijama vrlo često piše kako je "mješavina meda iz EU-a" ili da je "mješavina meda izvan EU-a". Postoji i treća opcija, prema kojoj med može biti "mješavina meda iz EU-a i zemalja izvan EU-a".
"Veće količine meda koje vidite na policama u EU-u imaju deklaraciju 'EU i ne-EU med', što znači da nema standarda. Informacija na deklaraciji potrošačima ne govori ništa osim da med nije s Marsa", kazao je Walter Haefeker, direktor Asocijacije europskih uzgajivača pčela.
Jeftini uvoz lažnog meda ugrozio je uzgajivače pčela u Hrvatskoj i EU-u. Istovremeno, u svakom desetom uzorku meda testiranom u Europskom zajedničkom istraživačkom centru pronađen je dodatni šećer. Ti rezultati su lažni med svrstali na šesto mjesto o najčešće lažiranoj hrani u Europskoj uniji.