FOTO Pogledajte kako Marjan izgleda nakon jake oluje

Foto: Facebook/Park-šuma Marjan

Iz Park-šume Marjan oglasili su se o trenutnoj situaciji nakon što je snažno nevrijeme prouzročilo veliku štetu na Marjanu. Potvrdili su da Marjan do daljnjeg neće biti dostupan posjetiteljima.

"Molimo sve građane, turiste i zaljubljenike u prirodu da poštuju zabranu pristupa, koja je uvedena radi vaše sigurnosti. Djelatnici Javne ustanove, zajedno sa studentima, raspoređeni su na ključnim ulazima s ciljem sprječavanja ulaska jer postoji ozbiljna prijetnja po život i zdravlje.

Samo jedna grana težine 1–2 kg, koja padne s visine od 10 do 15 metara, može imati smrtonosne posljedice. A takvih grana, nažalost, ima mnogo. Potreban je opsežan pregled i uklanjanje svih opasnosti, što zahtijeva vrijeme i oprez", objasnili su.

Svako stablo i svaka šetnica moraju biti temeljito pregledani

Napomenuli su da djelatnici Javne ustanove ulažu maksimalne napore, često i izvan radnog vremena, kako bi što prije očistili centralni dio Marjana - od Prve vidilice, preko Zoološkog vrta i Botaničkog vrta, sve do Telegrina i promatračnice.

Iako šteta u ovom dijelu nije toliko velika kao na Benama, upozorili su da svako stablo i svaka šetnica moraju biti temeljito pregledani i očišćeni zbog opasnosti od preostalih grana. Izrazili su nadu da će ovaj dio Marjana biti djelomično otvoren za posjetitelje u idućih desetak dana, ovisno o vremenskim uvjetima i dinamici sanacije.

Područje Bena najteže stradalo

Na parkovnim površinama Sustipana i Zvončaca angažirane su specijalizirane vanjske tvrtke koje će u idućih nekoliko dana ukloniti opasnosti i sanirati štetu. Koriste se grajferi i alpinisti s licencama za rad na visini, dok tvrtka Jadranski perivoj, odabrana putem javnog natječaja, provodi čišćenje i održavanje.

Naglasili su da su ove lokacije među prioritetima jer se želi spriječiti otkazivanje manifestacija i osigurati sigurnost u jednom od najposjećenijih splitskih parkova.

Područje Bena je najteže stradalo i neće biti otvoreno još dugo vremena, najvjerojatnije mjesecima. Priopćeno je da će sanacija započeti nakon što se izvrši doznaka i obilježavanje stabala za uklanjanje, a prema prvim procjenama, riječ je o tisućama stabala.

Za uklanjanje stabala potrebna suglasnost

Tek nakon tog postupka moguće je pokrenuti javnu nabavu i angažman izvođača s potrebnim šumarskim licencama za sanaciju. Posljednji korak je sadnja novih stabala. Proces rasta će trajati godinama. "Moramo biti realni: sadašnje generacije vjerojatno neće moći uživati u hladu i zelenilu kakvo je nekad krasilo Bene", naveli su iz Park-šume Marjan.

Promet vozilima je zabranjen na relaciji od Instituta do Bena i ta mjera ostaje na snazi do daljnjega. Autobusne linije i turistički vlakići trenutno ne prometuju tim dijelom Marjana.

Vlasnici privatnih parcela koji planiraju radove, morat će prethodno poslati zahtjev s fotografijama i opisom radova na e-mail: odrzavanje@marjan-parksuma.hr ili pomocnik.odrzavanja@marjan-parksuma.hr. Nakon pregleda na terenu, nadležna osoba iz Javne ustanove dat će pisano odobrenje ili odbiti radove.

Samoinicijativno uklanjanje stabala nije dopušteno bez suglasnosti Javne ustanove.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.