Odgojitelji prosvjedovali u Zagrebu, traže novi model financiranja vrtića

Foto: Josip Regovic/PIXSELL

Prosvjed odgojitelja i onih koji rade u predškolskom obrazovanju i odgoju - zbog neprovedbe ključnih zakona, loših uvjeta rada u dječjim vrtićima te niskih plaća u predškolskom sustavu - održao se danas na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića.

Sindikati odgojitelja na prosvjedu su upozorili na nedostatak oko 7000 odgojitelja, ali i tehničkog i administrativnog osoblja te stručnih suradnika, na preopterećene vrtićke skupine i nepoštivanje Državnog pedagoškog standarda što, kako su naglasili, ugrožava sigurnost djece i zdravlje radnika.

Foto: Josip Regovic/PIXSELL

Prosvjednici su se na glavnom zagrebačkom trgu okupili sa zviždaljkama, zastavicama i transparentima na kojima je pisalo: "Kada će djeca biti na prvom mjestu?", "Zakon se ne pregovara! On se provodi", "Kada stado nema pastira, sve ovce su crne", "Vrtići nisu čuvališta nego odgojno-obrazovne ustanove".

"Ne može sustav postojati ako o njemu nitko ne brine"

Neki transparenti su se direktno obraćali nadležnom ministru: "Ministre Fuchs i mi bismo plaću deluxe" i "Djeca nisu samo broj, Radovane".

"Ne može prva stepenica formalnog odgoja i obrazovanja postojati ako u njoj radi 30 posto nestručnih zamjena. Ne može sustav postojati ako o njemu nitko ne brine, a o sustavu mora brinuti Ministarstvo i ministar, oni čije plaće iznose tri do četiri puta više od naših", upozorila je Katarina Turković Gulin, predsjednica Udruge Sidro koja je i jedna od organizatora prosvjeda.

Foto: Josip Regovic/PIXSELL

Odgojitelji su zatražili sigurnost za svako dijete u vrtiću te uvjete u kojima mogu provoditi odgojno-obrazovni rad.

Kritizirali su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih zbog ignoriranja njihovih inicijativa i nedostatka jasne obrazovne politike. Posebno traže provedbu članka 51. Zakona o predškolskom odgoju, koji propisuje da plaće u vrtićima ne smiju biti niže od onih u osnovnim školama.

"Učitelji, nastavnici i profesori kojima i ovim putem dajemo punu podršku, u štrajku su zbog malih plaća. Iste takve trebale bi biti i naše, ali mi ih nemamo. Mi se za te zakonske plaće moramo boriti, sindikalno pregovarati za nešto što zakoni već jamče", dodala je Turković Gulin.

"Bit ćemo glasni i ustrajni - država treba osigurati plaće zaposlenih u vrtićima"

Prosvjednici su poručili da će biti "glasni i ustrajni" dok se ne ispune njihovi zahtjevi za pravednijim i dostojnijim sustavom.

Foto: Josip Regovic/PIXSELL

Spremni su, kažu, jedino pregovarati o granskom kolektivnom ugovoru za predškolski odgoj i obrazovanje te zahtijevaju hitnu izmjenu modela financiranja vrtića u Hrvatskoj na način da država iz državnoga proračuna osigura sredstva za plaće radnika u ovom sustavu i uredbom ih usmjeri prema osnivačima.

Posljednji prijedlog o izmjeni modela financiranja, izrađen uz podršku 66 gradova i općina, predan je sredinom ožujka, no na njega nije stigao odgovor. No, nakon što su 2. travnja najavili prosvjed i iznijeli zahtjeve, ministar se 4. travnja oglasio s izjavom podrške.

"Zahvaljujemo na podršci, ali ona nije ni dovoljna, ni uvjerljiva. Problemi se ne rješavaju izjavama, već konkretnim potezima", kazali su na prosvjedu.

Foto: Josip Regovic/PIXSELL

Odgojitelji traže da se prekovremeni rad plati kako to propisuje Zakon o radu te da se otklone preopterećenja nastala nepoštivanjem zakona.

"Tražimo da nas počnete uvažavati kao profesionalce koji su sposobni sudjelovati u kreiranju boljeg sustava te da kod donošenja važnih odluka čujete struku, a ne samo odabrane pojedince koje ste izabrali kao alibi", naglasili su udruge i sindikati.

Uz Sindikat odgoja, obrazovanja, medija i kulture te Sindikat radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju Hrvatske i Udrugu Sidro, u inicijativi sudjeluju Udruga Krijesnica iz Čakovca i Udruga Odgojitelja Terina iz Vukovara.

Foto: Josip Regovic/PIXSELL
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.