Erin Patterson proglašena je krivom za ubojstva troje članova obitelji govedinom Wellington u kojoj su bile otrovne gljive. Pedesetogodišnjakinja iz Morwella u australskoj saveznoj državi Victoriji proglašena je krivom i za pokušaj ubojstva četvrte osobe, jedinog preživjelog nakon tog kobnog ručka 29. srpnja 2023.
>>Australka koja je otrovala obitelj gljivama proglašena krivom po svim točkama
Na suđenju koje je privuklo pažnju cijele Australije, ali i velikog dijela svijeta, prikazani su dokazi da je Patterson nabavila zelene pupavke u obližnjim mjestima, a potom pokušala prikriti zločin uništavanjem dokaza i laganjem vlastima.
Tri osobe preminule su u bolnici nekoliko dana nakon ručka: bivši svekar i svekrva Erin Patterson, Don Patterson (70) i Gail Patterson (70), te Gailina sestra Heather Wilkinson (66). Lokalni pastor Ian Wilkinson, Heatherin suprug, oporavio se nakon tjedana bolničkog liječenja.
>>Jedini preživjeli s ručka s otrovnim gljivama u Australiji: Pojeo sam cijeli obrok
Simon Patterson, suprug Erin Patterson s kojim više nije živjela, također je bio pozvan, ali je dan prije otkazao dolazak rekavši da se osjeća nelagodno zbog napetosti nakon što su se razdvojili.
Nakon izricanja presude Vrhovni sud Victorije objavio je oko 100 fotografija prikazanih poroti kao dokaze tijekom suđenja. Neke od fotografija prikazuju ostatke govedine Wellington koji su uzeti iz Pattersonina doma.
Ostaci su prikupljeni u posebne vrećice za uzorke kako bi se spriječilo kontaminaciju te su odneseni na analizu. Ostatke koje je policija pronašla u njezinoj kanti za smeće testirali su na tragove zelene pupavke.
Zelene pupavke smatra se jednima od najotrovnijih gljiva za ljude i uzrokuju većinu slučajeva trovanja gljivama u svijetu. Boja klobuka zelene pupavke može varirati od zelenkasto žute do smeđe, žućkasto smeđe ili bijele, a promjer mu je otprilike od 4 do 16 cm.
Patterson je tvrdila da je dio gljiva kupila u jednoj azijskoj trgovini u Melbourneu, ali se nije mogla sjetiti u kojoj četvrti. Kad su je pitali za marku i zatražili podatke o kupnji, rekla je da su gljive bile u običnom pakiranju i da je "vjerojatno platila gotovinom".
Međutim, istražitelji su otkrili da su zelene pupavke viđene u dva mjesta u blizini Morwella, gdje je Patterson živjela. Zabrinuti mještani objavljivali su fotografije i lokacije gljiva u internetskoj bazi podataka iNaturalist. Povijest pretraga Erin Patterson pokazala je da je barem jednom koristila stranicu iNaturalist kako bi provjerila gdje su viđene zelene pupavke.
Podaci o lokaciji njezina mobitela upućivali su na to da je putovala na oba mjesta te putem kući kupila dehidrator za hranu. Forenzičari su uspjeli vratiti obrisane fotografije s njezina mobitela koje prikazuju gljive nalik zelenim pupavkama na vagi za kućno mjerenje. I najmanji komad zelene pupavke može biti smrtonosan, a njezini se otrovi ne mogu uništiti kuhanjem, smrzavanjem ili sušenjem.
Tragovi otrovnih gljiva pronađeni su u dehidratoru za hranu kojeg se Patterson riješila na lokalnom odlagalištu elektroničkog otpada dan nakon što je otpuštena iz bolnice. Policiji je tvrdila da nikada nije posjedovala takav uređaj iako je u njezinoj kuhinji pronađen priručnik za upotrebu, a u objavama u jednoj Facebook grupi posvećenoj zločinima hvalila se da ga koristi.
Među dokazima koje je sud objavio nalaze se i snimke na kojima se vidi kako Patterson nekoliko dana nakon ručka odlaže dehidrator na lokalnom odlagalištu otpada. Policija ga je kasnije pronašla, a forenzička analiza pokazala je da su na njemu ostali njezini otisci prstiju i tragovi zelene pupavke.
Dva dana nakon ručka Patterson se sama prijavila u bolnicu i rekla da joj je pozlilo. Isprva je odbijala molbe bolničkog osoblja da ona i njezina djeca, za koju je tvrdila da su također jela ostatke ručka, budu primljeni na liječenje. Nijedan njihov nalaz nije pokazao tragove trovanja zelenom pupavkom.