Na europskim se burzama jutros trguje oprezno dok ulagači čekaju nove vijesti koje bi mogle usmjeriti tržište, pa se indeksi, nakon snažnog rasta prošloga tjedna, kreću u uskim rasponima.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9:30 gotovo nepromijenjen, nakon što je prošloga tjedna skočio gotovo 3 posto.
Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0.33 posto, na 7479 bodova, a frankfurtski DAX 0.13 posto, na 15.898 bodova. Pariški CAC ojačao je, pak, 0.21 posto, na 7248 bodova.
A na azijskim su burzama cijene dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9:30 u plusu 0.8 posto, nakon što je prošloga tjedna skočio 2.8 posto i dosegnuo najvišu razinu u dva mjeseca.
Jutros je japanski Nikkei indeks oslabio 0.6 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0.1 i 1.5 posto.
Na samom početku današnjeg trgovanja Nikkei indeks dosegnuo je najvišu razinu u 33 godine, no potom je skliznuo s nje. Na burzama vlada dobro raspoloženje jer ulagači vjeruju da je zbog popuštanja inflacijskih pritisaka završen ciklus povećanja kamata u zapadnim zemljama.
Popuštanje inflacije u SAD-u podržava tezu da američka središnja banka neće trebati dodatno zaoštravati monetarnu politiku, da je ciklus zaoštravanja monetarne politike završen.
Uz to, niz posljednjih podataka pokazuje da gospodarstvo i dalje relativno stabilno raste, odnosno da je, unatoč oštrom povećanju kamata u posljednjih godinu i pol dana, izbjeglo recesiju.
To je dobra vijest za azijske kompanije jer je SAD njihovo najveće izvozno tržište. U sljedećem razdoblju kretanja na tržištu ovisit će uglavnom o špekulacijama o tome kada bi Fed mogao početi smanjivati kamate.
Na tržištu novca procjenjuje se da postoji oko 30 posto izgleda da bi prvo smanjenje kamata Feda moglo uslijediti već u ožujku sljedeće godine.
Procjene pokazuju i da bi do kraja sljedeće godine Fed mogao smanjiti kamate za cijeli postotni bod.