U velikoj međunarodnoj akciji nazvanoj "Vortex", Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) iz Frankfurta i Milana zadao je ozbiljan udarac mrežama koje stoje iza složenih prevara s porezom na dodanu vrijednost (PDV), vezanih uz prodaju rabljenih luksuznih automobila diljem Europe.
Procjenjuje se da su prevare uzrokovale štetu od najmanje 100 milijuna eura za europski i nacionalne proračune. U okviru istrage provedeno je oko 80 pretraga na području Bugarske, Hrvatske, Njemačke, Italije, Latvije, Luksemburga i Poljske, u suradnji s više od 500 službenika poreznih i policijskih tijela. U Njemačkoj i Italiji uhićeno je šest osoba.
Zaplijenjeno je više od 20 milijuna eura vrijedne imovine. Samo u Italiji zamrznuto je 50 bankovnih računa, zaplijenjeno je 14 nekretnina, dva zemljišta i 25 automobila, uključujući 19 luksuznih vozila. U Njemačkoj su također oduzeti gotovina, luksuzni predmeti i automobili, a više bankovnih računa je blokirano.
Prema rezultatima istrage, kriminalne skupine su koristile tzv. karusel prijevaru s PDV-om – složenu shemu u kojoj se iskorištavaju pravila EU-a o oslobađanju od PDV-a kod prekogranične trgovine između država članica. Kroz mrežu stotina fiktivnih tvrtki, lažne dokumentacije i izmišljenih faktura, automobili su se preprodavali među državama članicama kako bi se izbjeglo plaćanje PDV-a.
U nekim slučajevima vozila su na papiru prodavana tvrtkama iz Lihtenštajna i San Marina, gdje nikada nisu regihrvstrirana, da bi potom bila stvarno prodana trgovcima i kupcima u Italiji i drugim državama EU-a.
Osim izbjegavanja plaćanja PDV-a, počinitelji su navodno od nacionalnih poreznih tijela tražili i povrat PDV-a na koji nisu imali pravo, čime su ostvarili znatnu nezakonitu dobit.
Skupine su, kako se sumnja, nezakonito koristile i tzv. "marginalni sustav oporezivanja", koji omogućuje trgovcima da pri prodaji rabljenih dobara kupljenih od fizičkih osoba plaćaju PDV samo na razliku između nabavne i prodajne cijene. U ovom slučaju, ta se porezna olakšica primjenjivala nezakonito.
Istraga je provedena uz podršku njemačkog Ureda za porezne istrage iz Stuttgarta (Finanzamt Stuttgart II – Steuerfahndungsstelle), talijanske financijske policije iz Varesea (Guardia di Finanza) te Carinske i monopolske agencije iz Bolzana (Agenzia delle Dogane e dei Monopoli di Bolzano).
Značajnu ulogu imala je i agencija Europol, koja je osigurala analitičku podršku i alate za koordinaciju, dok su nacionalne policije i porezna tijela u svim uključenim državama odigrali ključnu ulogu u operaciji.
U Hrvatskoj su u operaciji sudjelovali Ravnateljstvo policije Ministarstva unutarnjih poslova, Uprava kriminalističke policije, Policijski nacionalni ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, Policijska uprava istarska te Samostalni sektor za financijske istrage Porezne uprave Ministarstva financija.