NE PRESTAJU potresne ispovijedi engleskih navijača i simpatizera nakon gostovanja u njima egzotičnoj i divljoj Hrvatskoj. Posljednji koji je jedva izvukao živu glavu iz pakla Zagreba je izvjesni Daniel Bullock.
Gospodin Bullock iz Bromsgrovea, grada-satelita Birminghama, je navijač Aston Ville i Engleske, a u njegovom gradiću ga je proslavio trenutak kada je kamera na SP-u ulovila englesku zastavu sa natpisom Bromsgrove i njegovim nadimkom Bully.
"Tijekom boravka u Zagrebu sam se bojao za svoj život", napisao je član službenog Kluba navijača Engleske, koji je nakon televizijske promocije u Njemačkoj počeo pisati "Navijački dnevnik" za tamošnji Bromsgrove Standard.
"Proputovao sam svijet prateći Englesku i vidio kako su organizirani i osiguravani mečevi. Bez sumnje, Hrvatska je najgora, i u pogledu organizacije, ali i policije, koja je laka na obaraču"
Bully se prisjeća kako je sve engleske navijače policija pokupila iz kafića i ostalih mjesta na kojima su se okupljali i natjerala na put prema stadionu "zastrašujućih" pet sati pred utakmicu.
Nakon što su otvorili samo nekoliko malih vrata kroz koja je na stadion trebalo ući tisuće engleskih navijača, policajci su ih natrpali u sićušni uski prostor zbog čega su mnogi od njih bili priklješteni.
"Gurali su nas naprijed natrag nekoliko puta nakon čega su zatvorili vrata ispred nas. Nakon toga je hrvatska interventna policija bez upozorenja krenula u juriš prema nama preko zapreka", prisjeća se Bully u svom lažnom svjedočenju, jer ovakvu priču može prodavati samo onima koji nisu bili na utakmici ili svjedočili pokušaju uleta engleskih navijača na tribinu.
Još od vremena kada su se u Maksimiru igrale utakmice Kupa UEFA i Lige prvaka, organizacija utakmica, prije svega ulaza na stadion, najblaže rečeno, nije bila na visini, kao što je i policija primjerice, po političkom diktatu oduzimala navijačke rekvizite sa Dinamovim obilježljima.
I ove godine, na Auxerreu, Arsenalu i Engleskoj se na istočnu tribinu kroz četiri ulaza propuštalo 15-ak tisuća ljudi, pri čemu je dolazilo do naguravanja, priklješćivanja i zamalo padanja u nesvijest, dok je na južnoj tribini protiv Engleske, zbog velikog priljeva engleskih navijača i zbog njihove reputacije, policija bila "nešto nervoznija", ali na upotrebu isukanih palica ih je natjerao napad Engleza na zaštitare koji su ih presporo propuštali na tribinu.
"Policajci su jurišali u valovima i mlatili svakoga tko bi im se našao na putu", govori engleski navijač koji kao da scenu prepričava iz pozicije kosovskog Albanca kojeg batinaju združeni odredi milicije. U stvarnosti, brojni Englezi su tukli nekoliko zaštitara, pa je policija spriječila teže posljedice.
Nakon hrvatske policije, mučili su ga engleski reprezentativci koji su brojnim navijačima priredili užasnu partiju, a na kraju ih je policija na stadionu zadržala preko sat vremena poslije utakmice.
Utjehu je poslije utakmice pokušao naći u piću sa Hrvatima, ali ih je policija istjerala iz kafića, pa je sa domaćinima mora bježati pred policijskim pendrecima, što mu je doista prelilo čašu: "Nikad u životu nisam bio toliko preplašen, ovo je daleko najgore mjesto na kojem sam bio"
Organizacija ulaza na istočnu i južnu tribinu je bila loša, kao i odluka policije da Torcidu, koja se nešto prije tukla sa Boysima, deportira na njihovu sjevernu tribinu, kao što je policija, prema izjavama desetaka očevidaca pretjerala sa upotrebom sile satima poslije utakmice rastjeravajući engleske i hrvatske navijače koji su mirno pili po kafićima u centru.
Ali, "daleko najgore mjesto" za gledati utakmicu je vjerojatno Heysel 86, Sardinija na SP 90, Palermo prije mjesec dana, Munchen prije pet godina ili bilo koje drugo mjesto gdje su engleski "navijači" u formi.
Z.A.