ZNANSTVENICI su iskoristili rijetku priliku kako bi proučili sličnosti i razlike kod identičnih blizanki koje su razdvojene u ranom djetinjstvu i koje su odgajane u različitim zemljama.
Mada su prijašnja istraživanja pokazala da je kvocijent inteligencije u velikoj mjeri nasljedan (do 80 posto) i da jednojajčani blizanci obično imaju sličan IQ, u ovome su slučaju stvari bile značajno drugačije, odnosno zabilježena je razlika od 16 bodova.
Naravno, blizanke su dijelile i mnoge slične karakteristike, ali ova primjetna razlika u kognitivnim sposobnostima ukazuje na to da bi trebalo dodatno preispitati koliko naša inteligencija ovisi o genima, a koliko o okruženju u kojem smo odgajani, piše Science Alert.
"Primijetili smo jasne sličnosti u osobnosti, razini samopoštovanja, mentalnom zdravlju i zadovoljstvu poslom. No, za razliku od prijašnjih istraživanja, uočili smo značajne razlike u rezultatima opće inteligencije i neverbalnog zaključivanja", napisali su znanstvenici u istraživanju.
Blizanke u pitanju rodile su se u Južnoj Koreji 1974. godine, a razdvojene su u dobi od dvije godine nakon što se jedna od njih izgubila na tržnici. Roditelji su je pokušali pronaći, ali bez uspjeha.
Izgubljena blizanka je završila u bolnici udaljenoj 160 kilometara od njene kuće te ju je uskoro usvojio par iz SAD-a. Blizanka koja je odrastala u SAD-u je u odrasloj dobi dala uzorak svoje DNA kako bi se putem njega lakše pronašla njena davno izgubljena sestra. Ponovo su se srele 2020. godine.
Unatoč mnogim sličnostima, blizanka odgojena u Južnoj Koreji imala je značajno veću razinu perceptivnog zaključivanja i brzine obrade podataka. Mada je sestra odrasla u SAD-u imala tri potresa mozga u odrasloj dobi, nemoguće je znati sa sigurnošću koliko je to utjecalo na rezultate u kognitivnim testovima.
Znanstvenici navode da treba uzeti u obzir i da su sestre odrastale u dosta različitim obiteljima. Ne samo da su odgajane u različitim zemljama nego je blizanka iz SAD-a odrastala u domu u kojem je bilo više sukoba i manje slobode.
"Blizanci su odgajani u vrlo različitim sredinama, ne samo u različitim zemljama i kulturama", pišu znanstvenici.
Studija ipak pokazuje da jednojajčani blizanci imaju neke iste karakteristike, čak i u slučaju da odrastaju u različitim obiteljima. Obje jednojajčane blizanke su, primjerice, imale visoke rezultate u pogledu razine savjesnosti i samopoštovanja.
Studija je također pokazala da će zbog sve dostupnijih DNA testova u narednim godina doći do većeg broja združivanja davno "izgubljenih blizanaca", što će znanstvenicima omogućiti detaljniju analizu njihovih sličnosti i razlika.
"Važno je pronaći što više ovakvih slučajeva. Još uvijek nam nisu u potpunosti jasni mehanizmi putem kojih geni utječu na naše ponašanje", rekla je evolucijska psihologinja Nancy Segal sa Sveučilišta California State.
Istraživanje naslova Personality traits, mental abilities and other individual differences: Monozygotic female twins raised apart in South Korea and the United States objavljeno je u časopisu Personality and Individual Differences.