Bivši general JNA poznat i u Hrvatskoj u Srbiji osuđen na 3 godine zatvora kao špijun

Foto: Screenshot Youtube/B92

VIŠI sud u Beogradu u petak je nepravomoćnom presudom proglasio krivim za odavanje vojne tajne bivšeg načelnika Glavnog stožera Vojske Jugoslavije (VJ), generala u mirovini Momčila Perišića, i osudio ga na tri godine zatvora, a dvojicu njegovih suradnika na po godinu i pol.

Perišić (77) je osuđen jer je kao potpredsjednik srbijanske vlade u ožujku 2002. predao zapisnike sa sastanaka Kolegija načelnika GS VJ, označene vojnom tajnom, američkom diplomatu Davidu Johny Neighboru, kojom prilikom ih je obojicu uhitila vojna služba sigurnosti, što je u to vrijeme bio diplomatski skandal međunarodnih razmjera.

Perišić je, prema tadašnjim navodima medija, "predavao strogo povjerljive dokumente koji navodno govore o sudjelovanju pripadnika Vojske Jugoslavije u ratnim operacijama u Republici Srpskoj Krajini i Republici Srpskoj".

Miodrag Sekulić i Vladan Vlajković, kao drugooptuženi i trećeoptuženi, osuđeni su na po godinu i po zatvora. 

Kako je obrazloženo u presudi, dokumenti s oznakom "strogo povjerljivo" nađeni su u trenutku uhićenja kod Neighbora, koji se pozvao na diplomatski imunitet, a pretresom Perišićeva ureda u vladi nađeno je 17 diskova s tajnim vojnim dokumentima, zapisnicima s Kolegija načelnika GS VJ od 1999. do 2001. godine.

Osuđenima je ostavljen rok od 30 dana za  žalbu.

Nekadašnje vojno pravosuđe pokrenulo je u ožujku 2002. godine postupak za špijunažu protiv Perišića, ali se on tada pozvao na zastupnički imunitet, s obzirom na to da je bio i predsjednik Odbora za sigurnost Skupštine tadašnje SR Jugoslavije. Od 1993. do 1998. godine bio je načelnik Glavnog stožera Vojske Jugoslavije.

Tijekom sudskog procesa Perišić je više puta negirao krivnju u slučaju odavanja povjerljivih informacija.

Postupak je ponovo aktiviran 2004. ali je već iduće godine prekinut zbog Perišićevog odlaska u Haški tribunal 2005. gdje mu je suđeno za ratne zločine, što je okončano 2013. oslobađajućom presudom.

Na početku ratnih sukoba u Hrvatskoj 1991. bio je zapovjednik Topničkog školskog centra u Zadru, a potom je postavljen za zapovjednika Bilećkog korpusa. Bio je zapovjednik u operacijama na području Mostara. 

U ožujku 2005., nakon što je Haaški tribunal podigao optužnicu protiv njega kojom ga tereti za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj i BiH, Perišić se dobrovoljno predao tom tribunalu. Suđenje je počelo u listopadu 2008., a u rujnu  2011. tribunal osudio je Perišića na 27 godina zatvora zbog zločina protiv čovječnosti počinjenih nad Muslimanima u BiH 1993-1995. i nad Hrvatima u Hrvatskoj, odnosno zbog pomaganja opsade Sarajeva i pokolja u Srebrenici (gdje nije imao zapovjednu odgovornost) te nekažnjavanja raketiranja Zagreba 1995. Perišić je 28. veljače 2013. oslobođen krivnje po svim točkama optužnice i pušten na slobodu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.