Beroš ostaje ministar, Čačićeva zastupnica nije bila protiv njegove smjene

Screenshot: N1

U SABORU se glasalo o prijedlogu 41 oporbenog zastupnika da se ministru zdravstva Viliju Berošu iskaže nepovjerenje zbog nagomilanih problema i dugova u zdravstvenom sustavu te nepostojanja učinkovitog i transparentnog sustava cijepljenja.

Nakon podneva zakazano je glasanje o raznim točkama, među kojima je i ona o opozivu Beroša. 

Niz zastupnika zatražio je stanku, a u 12:20 je uslijedio glasanje.

Nakon Čačićevog ultimatuma Plenkoviću njegova zastupnica nije glasala protiv opoziva Beroša

Beroš ostaje ministar, za njegov opoziv bilo je 57 zastupnika, a protiv 75. 

Zastupnica iz većine Natalija Martinčević koja je članica Reformista Radimira Čačića bila je suzdržana.

 

Taj je potez uslijedio nakon jučerašnje Čačićeve prijetnje Plenkoviću da će, ako HDZ na lokalnoj razini ode u koaliciju s Ivanom Čehokom, izaći iz većine. 

Većina u saboru je 76 zastupnika, što znači da jedan zastupnik većine nije digao ruku protiv smjene Beroša.

Zahtjev oporbe za opozivom Beroša

Oporba navodi problem izbjegavanje javne nabave, korupciju i krađu javnog novca u doba pandemije covida kako bi se pogodovalo bliskim osobama ministra zdravstva Beroša te stranačko kadroviranje u sustavu.

"Razlozi za opoziv svima su jasni – nagomilani dugovi u zdravstvu koji su doveli do toga da je bolnicama u jeku pandemije obustavljena isporuka lijekova. Uz to, ogromni su problemi sa sustavom cijepljenja, a postoje i indicije za pogodovanje pri izradi sustava cijepise.hr", rekao je SDP-ov Peđa Grbin u utorak u saboru, govoreći o motivima za pokretanje inicijative koju su potpisima podržali svi oporbeni klubovi, osim Hrvatskih suverenista, no najavili su da će glasovati za opoziv ministra Beroša.

Vlada je odbila oporbene navode, poručila kako nema osnove da se Berošu izglasa nepovjerenje te saboru predložila da odbije predloženu odluku o iskazivanju nepovjerenja. Oporbene primjedbe navedene na nepunih deset stranica vlada je odbila. Naglasila je kako je zdravstveni sustav od pojave covida svjedočio okolnostima kakvih nije bilo od Domovinskog rata, ali je "ostao na nogama".

Vlada je odbacila i oporbene navode o financiranju zdravstvenog sustava, organizaciji sustava cijepljenja, procesu javne nabave, kao i navode vezane za platformu za cijepljenje te nabavu savjetodavnih usluga. Smatra i kako bi se reformskim mjerama koje slijede trebala uspostaviti kvalitetnija, učinkovitija i fleksibilnija organizacijska struktura i upravljanje zdravstvenim sustavom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.