Ruska ljetna ofenziva u Ukrajini daje prve rezultate dok ruske snage napadaju na više frontova. U lipnju je ruska brojčana prednost u pješaštvu i zračnoj moći donijela Moskvi najveći mjesečni dobitak teritorija od početka godine.
Ruski ciljevi nisu samo teritorijalni. Analitičari kažu da Rusija želi metodično uništiti ukrajinsku vojsku. Najveći izazov za Moskvu mogao bi biti daleko od prvih crta bojišnice, jer rusko gospodarstvo sve teže prati rastuće vojne troškove, piše New York Times.
>> Rusija novom taktikom razara ukrajinsku obranu
Tijekom protekla dva mjeseca, ruske jedinice pojačale su napade na više frontova, od Sumske oblasti na sjeveru do Zaporiške oblasti na jugu. Po prvi put od početka trogodišnjeg rata ušli su u Dnjepropetrovsku oblast.
Rusi se sve dublje probijaju između Pokrovska i Kostjantinivke, gradova sjeverno od Donjecka. Napreduju i u blizini akumulacijskog jezera Kleban-Bikske jugozapadno od Kostjantinivke, prisiljavajući ukrajinske trupe na povlačenje s preostalih položaja na periferiji Toretska.
Istovremeno, ruske jedinice pokušavaju opkoliti Pokrovsk sa sjevera. Prešle su rijeku Kazenji Torec i približavaju se cesti Dobropillja–Kramatorsk, jednoj od rijetkih preostalih ruta opskrbe za Ukrajince u Pokrovsku.
Rusija sada kontrolira više od dvije trećine Donjecke oblasti, koja je još od početka rata poprište najžešćih bitaka. Ruske snage su izgradile džep dubok 16 kilometara oko ukrajinskih vojnika koji brane Kostjantinivku, djelomično ih okružujući s istoka, juga i zapada.
Početni ruski proboj s juga preko ceste Pokrovsk-Kostjantinivka bio je usmjeren prema Kostjantinivki, ali posljednjih tjedana ruske snage pritisak prebacuju prema istoku, navodi Meduza.
Početkom srpnja, ruski vojnici su ušli u Novoekonomične, satelitsko naselje Pokrovska. Tijekom proteklog tjedna zauzeli su nekoliko sela sjeverno od Novoekonomičnog, prešli rijeku Kazenji Torec i sada se približavaju Rodinjskom, koje se nalazi na cesti Pokrovsk-Kostjantinivka.
Ako Rodinjsko bude zauzeto, aglomeracija Pokrovsk bit će efektivno odsječena od Kramatorska i Slovjanska, odnosno više neće imati izravnu vezu sa snagama koje brane Kostjantinivku. Osim toga, ruske snage mogle bi se probiti prema Dobropilju, otvarajući mogućnost širokog bočnog manevra oko Kostjantinivke i pristupa Kramatorsku s jugozapada.
Još uvijek nije jasno namjerava li rusko zapovjedništvo jurišati na Pokrovsk ili ga opkoliti. Tijekom protekle godine grad je više puta korišten kao "mamac". Prije točno godinu dana, ruske snage stigle su do predgrađa Pokrovska s juga. Umjesto da pokrenu napad, okrenule su se dalje na jug i nastavile zauzimati cijeli južni dio Donbasa, uključujući Vuhledar, Kurahove i Veliku Novosilku.
Izravan napad na Pokrovsk vjerojatno neće započeti dok ruske snage, posebno kontingent Vostok, koji sada napreduje iz područja Kurahova i Velike Novosilke, ne stignu do Novopavlivke u Dnjepropetrovskoj oblasti i ne pokrenu ofenzivu prema sjeveru prema autocesti Dnjepar-Pokrovsk.
Zasad, grupacija Vostok pokušava potpuno očistiti ukrajinske snage s područja između rijeka Vovča i Mokri Jali, što je bitan korak prije nego što mogu prijeći Vovču i krenuti prema Novopavlivki. Ruske snage imaju uporište na sjevernoj obali Vovče u blizini Dačne, ali to nije dovoljno.
Ipak, Ukrajinci ne odustaju od ovog pojasa zemlje između rijeka pa postoje izvješća o ukrajinskim protunapadima na južnoj obali Vovče.
Što se tiče događaja sjevernije od Pokrovska, Ukrajinci još uvijek drže Ščerbinivku i Novospaske, dva sela na zapadnom rubu Torecka. Ipak, ruski proboj s ceste Pokrovsk-Kostjantinivka i s juga prema selu Oleksandro-Kalinove oslabio je ukrajinsku obranu na zapadnom rubu aglomeracije Toreck, omogućujući ruskim snagama da počnu napadati okolna radnička naselja.
Početkom srpnja, ruske trupe ušle su u Oleksandro-Kalinove i stigle do ceste koja ide od Torecka uz zapadni rub akumulacijskog jezera Kleban-Bikske prema Kostjantinovki. Ova cesta jedna je od samo dvije rute opskrbe za ukrajinske jedinice koje drže rub Torecka.
Posljednjih dana, ruske snage koje napreduju s juga ušle su u središte Novospaskog. Sudbina ukrajinskih vojnika u Ščerbinivki, koja se nalazi južno od Novospaskog, ostaje nejasna. Najvjerojatnije su bili prisiljeni napustiti položaje i povući se na sjever.
Istovremeno, pod pritiskom svježih ruskih jedinica koje napadaju istočno od Torecka, ukrajinske snage su također bile prisiljene povući se sa sjeverne periferije grada. Vjerojatno je da će se Ukrajinci uskoro morati potpuno povući na sjevernu obalu akumulacijskog jezera. To bi označilo kraj bitke za Toreck i početak borbe za Kostjantinivku.
Do jeseni, ruske snage mogle bi istovremeno dosegnuti istočnu periferiju Kostjantinivke (preko Časiv Jara i Stupočkija), južnu periferiju Kostjantinivke (s istočnog vrha akumulacijskog jezera) i zapadnu periferiju Kostjantinivke (iz Jablunivke).
Ukrajinski vojnici tvrde da ruska vojska koristi veliku količinu dronova, granata i klizećih bombi kako bi onemogućila kretanje. Neumoljivi ruski napadi opterećuju ukrajinsku vojsku.
Ti napadi pomogli su Rusiji da ostvari svoje najveće teritorijalne dobitke ove godine u lipnju. Prema Deep Stateu, ukrajinskoj skupini koja mapira sukob koristeći snimke dronova i svoje veze s ukrajinskom vojskom, Rusija je u lipnju dobila više od 554 četvornih kilometara ukrajinskog teritorija, u odnosu na 448 četvornih kilometara u svibnju.
Stavljajući te dobitke u kontekst, Rusija svaki mjesec osvaja manje od 0,1 posto ogromnog teritorija Ukrajine. Tim tempom, Moskvi bi trebalo nekoliko godina da okupira sve četiri ukrajinske regije koje je proglasila pripojenima 2022. godine.
Neki analitičari smatraju da Rusija dugoročno neće moći trošiti ovako velika sredstva za financiranje rata.
Krajem lipnja, ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da Rusija troši 6,3 posto svog bruto domaćeg proizvoda (BDP), odnosno 172,5 milijardi dolara, na svoju vojsku. "Planiramo smanjiti troškove obrane sljedeće godine i godine nakon toga", najavio je Putin.
Ako Putin bude slijedio ovaj plan i Rusija smanji vojne troškove, njezina sposobnost vođenja rata neizbježno će patiti. M.M.I., vodeći ruski informativni portal na Telegramu posvećen gospodarstvu, nazvao je situaciju s proračunom zemlje "katastrofom".
Potaknut rekordno visokim vojnim rashodima, ruski proračunski deficit dosegao je 47 milijardi dolara u prvoj polovici godine. Zbog nižih cijena, prihodi od nafte i plina pali su za više od 16 posto, priopćilo je rusko Ministarstvo financija.
Rusija još uvijek ima više od 52,5 milijardi dolara likvidne imovine u svom fondu za crne dane i vjerojatno može financirati svoj deficit barem tijekom tekuće godine. No, prema Kirilu Rodionovu, ruskom analitičaru za energetiku i gospodarstvo, Kremlj bi sljedeće godine trebao "ozbiljno preispitati svoje proračunske prioritete.