FOTO Ruski špijuni sjedili u britanskom parlamentu na raspravi o Brexitu

Foto: Metropolitan Police

Troje bugarskih državljana koji su u ožujku proglašeni krivima za špijunažu u korist Rusije sudjelovalo je na događaju održanom u Westminsterskoj palači, otkrila je istraga BBC-ja. Orlin Rusev, Biser Džambazov i Katrin Ivanova bili su prisutni na raspravi o Brexitu u jednoj od prostorija parlamentarnog odbora u svibnju 2016.

Fotografije objavljene na društvenim mrežama koje je BBC pronašao prikazuju špijune u društvu predstavnika europskih političkih stranaka. Glasnogovornik parlamenta rekao je da je parlament javna zgrada, ali da su sigurnosni protokoli "robusni".

Rusev naprijed desno, Džambazov pored njega. Foto: Facebook

Dvoje ljudi koji su poznavali Orlina Ruseva u to vrijeme potvrdilo je da je on muškarac na fotografijama s događaja u Donjem domu. BBC je vizualno pregledao fotografije kako bi potvrdio prisutnost Džambazova. Ivanova je također vidljiva na fotografijama i nalazi se na popisu osoba koje su najavile dolazak.

Ivanova u parlamentu. Foto: Facebook

Korištenje prostorije za taj događaj sponzorirala je bivša zastupnica iz West Hama Lyn Brown, danas barunica Brown od Silvertowna. Za doživotnu plemićku titulu nominirao ju je premijer Keir Starmer. Barunica je za BBC rekla da se "apsolutno ne sjeća" tog događaja i da ne vjeruje da je "ikad susrela ili razgovarala s njih troje".

Ne postoje naznake da su organizatori događaja ili drugi sudionici učinili išta pogrešno. Katrin Ivanova proglašena je krivom s Tihomirom Ivančevom i Vanjom Gaberovom za kaznena djela počinjena između kolovoza 2020. i veljače 2023., nakon četveromjesečnog suđenja na londonskom sudu Old Bailey.

Špijunirali diljem Europe

Rusev, vođa špijunske ćelije u Ujedinjenom Kraljevstvu, i Džambazov, njegov glavni pomoćnik, prethodno su se izjasnili krivima s još jednim muškarcem, Ivanom Stojanovim. Zajedno su provodili operacije nadzora diljem Europe s ciljem praćenja neprijatelja režima Vladimira Putina, uključujući istraživačke novinare Hrista Grozeva i Romana Dobrohota, kao i ruske disidente i političke osobe.

Svih šestero, svi sa sjedištem u Velikoj Britaniji, bit će osuđeni ovaj tjedan. Prethodna istraga BBC-ja identificirala je i pronašla dvije žene koje su bile dio grupe izvan Ujedinjenog Kraljevstva i koje su još uvijek na slobodi.

Djelovanje te ćelije koordinirao je iz Rusije Jan Marsalek, bivši austrijski financijski direktor koji se navodno skriva u Moskvi nakon što je pobjegao od optužbi za prevaru u Njemačkoj u vezi s kolapsom tvrtke za obradu platnih transakcija Wirecard.

Marsalek je suradnik ruskih obavještajnih službi. Deseci tisuća poruka na Telegramu između Marsaleka i Ruseva, koje je zaplijenila britanska policija, upućuje na blisku suradnju s Marsalekovim "prijateljima u Rusiji".

Događaj u parlamentu organizirali i pohađali predstavnici europskih stranaka

E-mail prepiske u koje je BBC imao uvid pokazuju da je Rusev već bio u kontaktu s Marsalekom u vrijeme održavanja događaja u parlamentu u svibnju 2016. Nakon što se 2009. preselio u Ujedinjeno Kraljevstvo, Rusev je radio kao glavni tehnološki direktor u tvrtki za financijske usluge. Taj posao zahtijevao je i da povremeno boravi u Rusiji.

No, BBC je doznao da je 2012. dobio otkaz nakon što je otkriveno da je tijekom šest mjeseci prisvojio znatna novčana sredstva, 130 tisuća dolara (oko 98 tisuća funti). Nakon što je dobio otkaz, Rusev se nastavio predstavljati kao legitimni poslovni čovjek na stručnim događanjima. 

Događaj u parlamentu organizirali su i pohađali predstavnici europskih političkih stranaka, uključujući Bugarsku socijalističku stranku (BSP), kojoj su se Džambazov i Ivanova pridružili početkom 2016. Tijekom suđenja u dokazni je materijal uvrštena prepiska između Džambazova i Ruseva, u kojoj se prvi hvali političkim vezama u "gornjem ešalonu" BSP-a.

Bivši bugarski premijer Sergej Stanišev (lijevo) uručuje Biseru Džambazovu i Katrin Ivanovoj članske iskaznice BSP-a. Foto: Facebook

Špijuni sudjelovali u organizaciji bugarskih izbora

Od 2015. Džambazov je aktivno sudjelovao u organizaciji bugarskih izbora u Ujedinjenom Kraljevstvu preko veleposlanstva. Ivanova i Gaberova također su u različitim razdobljima bile uključene u taj posao.

Fotografije s događaja u parlamentu, objavljene na Facebooku, prikazuju Ruseva, Džambazova i Ivanovu kako sjede iza Georgija Pirinskog, bivšeg komunista rođenog u SAD-u koji je bio predsjednik Narodne skupštine Bugarske. U trenutku događaja bio je zastupnik BSP-a, koji je 1990. naslijedio Bugarsku komunističku partiju, u Europskom parlamentu.

Među ostalim sudionicima na fotografijama nalaze se i Roberto Speranza, koji je bio talijanski ministar zdravstva u vladi Giuseppea Contea od 2019. do 2022., predstavnici Socijaldemokratske stranke Rumunjske te vijećnik Laburističke stranke.

Na mrežnoj stranici BSP-a objavljenoj prije događaja pisalo je da će na njemu sudjelovati "predstavnici svih parlamentarnih stranaka u britanskom parlamentu". Nije poznato je li se to doista ostvarilo.

Špijuni su sjedili iza bivšeg bugarskog političara Georgija Pirinskog. Foto: Facebook

"Parlament bi trebao istražiti što se događalo"

Zastupnik Sir Iain Duncan Smith, bivši vođa Konzervativne stranke, izjavio je da parlament treba istražiti je li ta grupa još koji put ušla u zgradu. "Parlament bi trebao istražiti što se ondje događalo", rekao je. "Tako je lako ući i izaći... Unutra mogu slučajno naići na zastupnike, upoznati ih, promatrati, pa čak i ući u njihove urede ako nismo dovoljno pažljivi."

Glasnogovornik parlamenta rekao je: "Parlament je javna zgrada i svakog tjedna omogućujemo posjete za tisuće ljudi. Imamo robusne sigurnosne protokole, a sigurnost svih koji rade u parlamentu i posjetitelja naš je glavni prioritet. Zastupnici oba doma mogu sponzorirati događaje... prema vlastitoj procjeni", dodao je glasnogovornik.

I ranije je izražavana zabrinutost zbog sigurnosti parlamenta u kontekstu mogućeg špijunskog djelovanja stranih država. Godine 2024. bivši parlamentarni istraživač Christopher Cash (30) izjasnio se nevinim za optužbe za špijuniranje u korist Kine. Suđenje njemu i Christopheru Berryju (33) zakazano je za listopad.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.