Rast cijena nekretnina nije problem samo Hrvatske već cijele Europske unije, istaknuo je danas u Saboru ministar Branko Bačić, odbacivši tvrdnje SDP-ovih zastupnika da će nove mjere predviđene izmjenama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji dodatno povećati cijene.
"Odlučili smo se za povrat od 50 posto PDV-a mlađima od 45 godina koji kupuju ili grade svoju prvu nekretninu ili za povrat punog iznosa poreza na promet nekretnina u slučaju kupovine rabljenog stana ili stana od fizičke osobe i nismo primijetili da je zbog te najave došlo do povećanja cijena nekretnina u Hrvatskoj", kazao je ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Bačić.
Osim toga, dodao je, prodavatelj ne zna hoće li budući kupci imati pravo na povrat poreza na promet nekretnina ili PDV-a.
Time je odgovorio na tvrdnje SDP-ovaca da će te nove mjere dodatno povećati cijene nekretnina.
Sabina Glasovac (SDP) smatra da je povrat od 50 posto PDV-a već ukomponiran u cijene stanova, a Mišo Krstičević (SDP) smatra da će povrati poreza u konačnici završiti u džepovima građevinskih poduzetnika. "Ekonomisti HNB-a i MMF-a tvrde da sufinanciranje kupnje stanova proračunskim novcem bez sumnje doprinosi porastu cijena stanova", kazao je.
"Jeste li predvidjeli ikakve osigurače kako bi se izbjeglo da subvencije ne dovedu do povećanja cijena stanova, što se dogodilo kada su subvencionirani APN-ovi krediti?", upitala je Marija Lugarić (SDP).
"S tvrdnjom da periodičnost APN-ovih kredita doprinosi povećanju cijena stanova u Hrvatskoj bih se složio kada povećanje cijena nekretnina ne bi bilo izraženije u državama članicama EU-a gdje takvih subvencija nije bilo", odgovorio im je Bačić.
Borisa Piližotu (SDP) zanimale su projekcije koliko će mladih realno moći iskoristiti mjeru povrata PDV-a, odnosno koliko ih je do 45 godina kreditno sposobno.
"Najbolja analiza koliki će broj stanova proći kroz proceduru za povrat", kaže Bačić, "je zadnja godina provođenja APN-ovih kredita u kojoj je bilo oko 6.000 stanova na godišnjoj razini".
Uz ostalo, Bačić je tijekom rasprave izrazio uvjerenje da će Europska komisija tijekom 2026. donijeti dokument o priuštivom stanovanju za koji vjeruje da će ga pratiti i financijski instrument koji će omogućiti državama članicama ulaganje u priuštivo stanovanje.
Također, do kraja godine najavio je donošenje novog Zakona o najmu kojim će se regulirati tržište najma te doprinijeti sigurnosti najmodavca i najmoprimca, kao i novog Zakona o gradnji kojim će se pojednostaviti procedura ishođenja građevinske dozvole te smanjiti dokumentacija za izgradnju kuća i stambenih zgrada.