Azijske burze porasle, snažan rast Alibabe i Tencenta

Foto: EPA

NA AZIJSKIM su burzama u utorak cijene dionica porasle, no trguje se oprezno jer svi posljednji podaci pokazuju da se rast najvećih svjetskih gospodarstava usporava, dok središnje banke podižu kamatne stope kako bi suzbile inflaciju.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7:00 sati u plusu više od 1 posto, no i dalje je od početka mjeseca na gubitku više od 6 posto.

Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0.3 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0.2 i 2.2 posto.

Snažan rast Alibabe i Tencenta

Znatan rast MSCI indeksa ponajviše se zahvaljuje skoku hongkonškog Hang Senga za više od 2 posto jer su, nakon nedavnog oštrog pada, snažno porasle cijene dionica kineskih tehnoloških divova, kao što su Alibaba i Tencent.

Na ostalim se burzama, pak, trguje oprezno, kao i jučer na Wall Streetu, gdje je Dow Jones indeks blago porastao, dok je S&P 500 blago pao.

Posljedica je to nesigurnosti zbog usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava.

Jučer su objavljeni slabiji nego što se očekivalo gospodarski pokazatelji iz Kine. Promet u trgovini na malo pao je u travnju oko 11 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, dok je industrijska proizvodnja skliznula gotovo 3 posto.

To pokazuje da se zbog strogih mjera za suzbijanje širenja covida-19 rast drugog po veličini gospodarstva oštro usporio na početku drugog tromjesečja.

Ipak, podršku tržištu pružaju nada u nove poticajne mjere kineskih vlasti i vijesti da neki gradovi, kao što je Šangaj, najavljuju postupno ukidanje restriktivnih mjera.

Najviše se, pak, na tržištu raspravlja o daljnjem zaoštravanju monetarne politike američke središnje banke.

Kako bi suzbio inflaciju, koja se kreće na najvišim razinama u 40 godina, Fed je početkom svibnja povećao kamatne stope za 0.50 postotnih bodova, nakon što ih je u ožujku povisio za 0.25 postotnih bodova.

I na idućim sjednicama razmatrat će se povećanje kamata za 0.50 postotnih bodova pa se ulagači plaše da će agresivno zaoštravanje monetarne politike usporiti ionako usporen rast najvećeg svjetskog gospodarstva, a možda izazvati i recesiju.

Jučer je objavljeno da je industrijska aktivnost u državi New York u svibnju oštro pala treći put ove godine zbog kolapsa novih narudžbi i isporuka.

Osim toga, ulagače zabrinjavaju rat u Ukrajini i poremećaji u nabavnim lancima.

„Tržišta dionica su pod pritiskom zbog slabljenja izgleda za rast globalnog gospodarstva. Razočaravajući podaci iz Kine za travanj, kao i podaci iz SAD-a o industrijskoj aktivnosti u državi New York pokazuju da gospodarska aktivnost možda gubi na zamahu zbog poremećaja u nabavnim lancima”, pišu analitičari ANZ-a u osvrtu na situaciju na tržištima.

Dolar oslabio, cijene nafte porasle

A na valutnom je tržištu vrijednost dolara prema košarici valuta pala drugi dan zaredom.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 104.17 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 104.55 bodova.

Pritom se tečaj dolara prema japanskoj valuti stabilno kreće oko 129.25 jena, kao i jučer u ovo doba.

No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku pa je cijena eura dosegnula 1.0440 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1.0395 dolara.

Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je 0.37 posto, na 114.66 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0.23 posto, na 114.46 dolara.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.