Dužnosnici Malija, Nigera i Burkine Faso razgovarali su ovog vikenda o regionalnim izazovima, uključujući terorizam, političku nestabilnost i zategnute veze s blokom Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS).
Na Diplomatskom forumu u Antaliji održan je panel "Sahel: Budućnost regionalne integracije" na kojem su sudjelovali Abdoulaye Diop, ministar vanjskih poslova i međunarodne suradnje Malija, Bakary Yaou Sangare, ministar vanjskih poslova i suradnje Nigera i Karamoko Jean Marie Traore, ministar za Burkince u inozemstvu.
Diop je rekao da se Savez sahelskih država (AES) bori s egzistencijalnom krizom: borbom protiv terorizma i prijetnjom vojnih udara.
"Naše zemlje su otvorene i spremne surađivati sa svima drugima. Spremni smo raditi na regionalnoj integraciji", rekao je Diop, dodavši da je afrička zajednica jedinstveno društvo.
Naglasio je kako AES nije fokusiran samo na vojna pitanja, već ima za cilj stvoriti mogućnosti za mlade ljude da spriječi neregularne migracije i ranjivost na terorizam.
Diop je kritizirao embargo nekih zapadnih zemalja. "Posljednjih godina smo shvatili da neke zapadne sile pokušavaju nametnuti embargo našim zemljama koje nemaju pristup vojnoj opremi. "Zato smo se obratili partnerskim zemljama poput Turske, Kine i Rusije", rekao je, istaknuvši da su te zemlje pomogle u nabavi potrebne opreme, ne besplatno, nego kupnjom.
Također je kritizirao UN zbog nedjelovanja u Maliju. "UN bi trebao prestati brojati mrtve i početi spašavati živote", rekao je Diop. "Nisu učinili ništa u borbi protiv terorizma na našoj zemlji", dodao je.
Sangare je optužio ECOWAS za odstupanje od svojih temeljnih načela, rekavši da se usredotočuje na pitanja koja nisu povezana s dobrobiti država članica. "Zato smo odlučili otići", rekao je.
Također je ustvrdio da je povlačenje stranih vojnih snaga, uključujući francuske snage, prekinulo kanale financiranja terorističkih skupina. "Vidjeli smo manje napada i manje žrtava. To je dugotrajna borba, ali napredak je vidljiv", rekao je.
Sangare je istaknuo ključnu ulogu Turske kao snažnog podupiratelja u borbi protiv terorizma i izrazio zadovoljstvo doprinosom Ankare.
Traore je rekao da je njegova zemlja, koja je 2022. godine bila 50 posto okupirana od strane terorističkih skupina, vratila kontrolu nad 71 posto svog teritorija. Istaknuo je razvojne projekte kao dokaz poboljšane sigurnosti.
"Samo ove godine otvorili smo više od pet tvornica", rekao je. "Da je zemlja stvarno nesigurna, nitko ne bi ulagao", dodao je. Naglasio je i da se suradnja triju zemalja - Burkine Faso, Malija i Nigera - s Turskom proteže izvan vojnih pitanja na sva područja razvoja.
Trend posljednjih godina zaista jest da se sve veći broj afričkih zemalja postupno udaljava od zapadnih saveznika i okreće političkoj, gospodarskoj i vojnoj suradnji s Rusijom i Kinom.
Taj zaokret vidljiv je u rastućem nepovjerenju prema zapadnim institucijama i bivšim kolonijalnim silama, ali i u konkretnim potezima poput sklapanja vojnih sporazuma s Moskvom te velikih infrastrukturnih projekata koje financira Peking.