Aboridžinski petroglifi uvršteni su na Popis svjetske baštine UNESCO-a

Foto: EPA

UNESCO je danas uvrstio na Popis svjetske baštine lokalitet Murujuga na poluotoku Burrup, u Zapadnoj Australiji, koji obiluje crtežima i gravurama australskih domorodaca Aboridžina. Crteži i gravure urezani su u stijene.

Jednoglasna odluka članica UNESCO-a naišla je na oduševljenje australske vlade, a narod Mardudunera je presretan što je taj drevni lokalitet, koji nosi naziv "Murujuga kulturni okoliš", dobio zasluženo mjesto na Popisu svjetske baštine.

"Pobrinut ćemo se da ovo mjesto sačuvamo za budućnost"

Murujuga, u regiji Pilbara na sjeverozapadu države Zapadna Australija, ima više od milijun petroglifa od kojih su neki stari 50.000 godina. Ti se petroglifi nalaze na poluotoku na kojem su smještena plinska postrojenja i postrojenja za proizvodnju eksploziva, što odaje vrlo osjetljiv odnos između očuvanja autohtone kulture Aboridžina i gospodarski ključnih industrija.

"Australska vlada predana je očuvanju Svjetske baštine i zaštiti kulturnog blaga Prvih naroda. Pobrinut ćemo se da ovo izvanredno mjesto sada zaštitimo i sačuvamo za buduća pokoljenja", priopćio je ministar okoliša Murray Watt.

U 2020. godini britanska rudarska kompanija Rio Tinto uništila je 46.000 godina stara skloništa australskih domorodaca u kanjonu Juukan u sklopu proširenja rudnika željeza.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.