Foto: FAH
Država godišnje na čišćenje, glačanje, kuhanje, održavanje, prijevoz i zaštitu potroši 3,4 milijarde kuna bez režijskih troškova
Analizom je utvrđeno da će 2.300 subjekata, proračunskih korisnika biti obuhvaćeno projektom outsourcinga.
Tako primjerice država godišnje na čišćenje, glačanje, kuhanje, održavanje, prijevoz i zaštitu potroši 3,4 milijarde kuna bez režijskih troškova. Na poslovima tih neosnovnih djelatnosti zaposleno je 26,5 tisuća ljudi.
Opačić dodaje da pored outsourcinga, još uvijek nisu odbačene druge dvije opcije - poboljšanje efikasnosti unutar institucija javnog sektora i osnivanje "spin-off entiteta" to jest tvrtke u javnom vlasništvu stvorene na temelju izdvojene gospodarske cjeline.
A na novinarsko pitanje ministru financija Slavku Liniću kako se njegovo Ministarstvo nosi sa slučajem Čavlović-Smiljanec i Poreznom upravom, Linić je, pokazujući na svoju figuru kratko dometnuo kako se svaki dan nosi sa sto kilograma.
"Ovo je đavolski savez HUP-a i Vlade"
Predsjednik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Boris Pleša pak smatra da je Vlada već donijela političku odluku o outsourcingu, ali kaže kako nije siguran da je to ispravan smjer. "Isticanje privatnog sektora kao nečeg što je najefikasnije samo po sebi nije prihvatljivo", kaže Pleša.
Čelnik Sindikata Preporod Željko Stipić puno je oštriji. On smatra da je na djelu "đavolski savez Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i Vlade", koji je izravno usmjeren protiv interesa radnika. Stipić drži kako bi outsourcing donio smanjenje cijene rada, a potom otpuštanja te da sindikati na temelju vlastitih iskustava ne mogu vjerovati ni Vladi ni poslodavcima.
S druge strane, predsjednica Koordinacije poduzeća iz uslužnih djelatnosti (HUP) Ines Vodanić ističe da bi članice Koordinacije u slučaju preuzimanja zaposlenika javnog sektora, to učinile uz poštovanje njihovih prava u razdoblju od jedne do pet godina.