BIH mediji danas donose potresna sjećanja ljudi koji su prije 20 godina bili u Sarajevu, onih koji su izgubili nekoga.
Pa ti nemoj zaplakati...
Muzičko-scenska poema "Sarajevska crvena linija" izvedena je oko 14 sati. Počela je stihovima Alekse Šantića, pred "gledalištem" sastavljenim od sablasno praznih crvenih stolica, prenosi Radio Sarajevo.
Manifestacija je ukupno trajala 55 minuta, a otvorili su je Merima Ključo, umjetnica na harmonici i sarajevski ansambl klasičnih pjevača “Art Vivo” predvođen Danijelom Žontarom. Među solistima koji su danas nastupili su sopranistica Aida Čorbadžić, Ivica Šarić sa sinovima Leonardom i Ivanom. Jasna Diklić čitala je pjesmu Izvještaj iz opsjednutog grada koju je napisao veliki poljski pjesnik Herbert Zbignijew.
Okupljeni na sarajevskom pločniku u Titovoj ulici su mogli čuti obrade pjesama poput "Grbavica", "Da je tuga snijeg", "Gdje Neretva hladna teče"... Na samom kraju centralne manifestacije "Sarajevske crvene linije", pjevajući "Give peace a chance", nastupio je i zbor učenika sarajevskih osnovnih i srednjih škola.
"U Sarajevu su danas neki koji nisu trebali dolaziti"
Hartmann napala Bildta
Iako Vulliamy nije izričito imenovao osobu za koju smatra da danas nije trebala doći u Sarajevo, to je učinila Florence Hartmann, bivša ratna reporterka i glasnogovornica Haškog suda. Hartmann je otvoreno napala Carla Bildta, bivšeg švedskog premijera, podsjetivši kako je u ratnim godinama govorio da je Slobodan Milošević dobar čovjek.
"Mi smo Europljani i to nas boli. Nije trebao doći u Sarajevo na ovaj dan. Kolega i ja se samo pitamo zašto je on došao. Trebao je doći kad je mogao nešto uraditi, a kad je mogao nešto uraditi govorio je kako je Milošević dobar čovjek. To se nalazi na transkriptu. Žao mi je, ali ja moram reći kako on ne zaslužuje biti ovdje. To je moje mišljenje, ovo je slobodna zemlja i ja ga mogu izraziti", kazala je Hartmann optužujući Bildta da nije uradio ništa da opsada od skoro 1.500 dana ne traje toliko dugo.
"On svojom politikom, kao predstavnik svoje države i Europske unije, nije uradio ništa da se skrate muke i Sarajeva i cijele BiH. Ja sam slobodna građanka Europe, ja imam pravo da mu kažem i on ima pravo da nastavi da bude tu", dodala je bivša glasnogovornica Haškoga tužilaštva.
"Tražim ženu na popisu, a oni mi pokažu na mrtvačnicu"
Sarajevska ulica Maršala Tita jutros je tiha je. Od nešto prije 11 sati čuje se melodija Adagia, a njom se, od vječne vatre do raskrižja prema Skenderiji, proteže 11.541 jarko crvenih stolica. Njima ovaj grad odaje počast za 11.541 ubijenog Sarajliju za vrijeme četverogodišnje opsade, koja je počela točno prije dvadeset godina, u ponedjeljak 6. travnja 1992.
Duž stolica kreće se rijeka ljudi. Većina je pognute glave, povremeno dižu pogled prema stolicama, a među njima, svakih desetak metara, vidi se osoba koja kao mramorni kip, ukočeno stoji ili sjedi, i netremice zuri u jarko crvenu plastičnu rijeku koja se proteže kroz Sarajevo, piše Radio Sarajevo čiji je reporter razgovarao s ljudima koji su došli odati počast stradalima. Njegov opis i potresne razgovore prenosimo u cijelosti:
Kraj fontane sjedi stariji čovjek, Nezir. Tu je, kako kaže, kako bi oplakao sina, Elvedina Hasanbegovića koji je među Sarajlijama koji su poginuli posljednji, 1995. Imao je Elvedin 17 godina.
"Šta da vam kažem. Svaki dan je težak, ali nešto mi danas najteže. Ide vrijeme, a ja kao da sam stao. Da mi je samo da ga još jednom zagrlim."
Niže, kraj sarajevske Parkuše, u istom stavu, hipnotizirana pogleda stoji i jedna starija gospođa. Zamolila je da joj ime ne objavljujemo.
"Bratov sin mi je poginuo, petero sam izgubila u ratu. Tako da... Znam ja kako mi je."
I ona, kao i Sead i Nezir, kažu kako su došli samo vidjeti kako izgledaju crveno jarke stolice.
No, niti jedno od njih nije moglo vratiti se kući. Kako je rekao Sead: "gledam, i želim otići, ali mi tijelo ne dopušta..."."