Foto: Hina
ČELNICI Matice hrvatskih sindikata u četvrtak su odluku Ustavnog suda, koji je odbacio prigovore devet sindikata na Zakon o uskrati prava na uvećanje plaća po osnovi ostvarenih godina radnog staža, nazvali "nečuvenom i skandaloznom" i najavili podnošenje novog prijedloga za ocjenu ustavnosti.
Pravni kaos i nesigurnost
Optužio je Ustavni sud da time doprinosi pravnom kaosu i nesigurnosti u zemlji. "Sud radi po načelu oportuniteta - podilazi Vladi, vjerojatno zato što je s njom u sukobu u drugim pitanjima pa sada traži balans. Ustavni sud u odluci ponavlja Vladine floskule i prenosi Vladino mišljenje", rekao je Ribić.
Vlada po konvencijama može suspendirati određena prava iz kolektivnog ugovora, ali po proceduri predviđenoj konvencijama te preporukama i mišljenjima stručnjaka iz Međunarodne organizacije rada. Ta procedura, istaknuo je Ribić, traži da se prethodno pregovara i da takve mjere budu jasno vremenski ograničene.
Kolektivni ugovor potpisan je u prosincu 2013., a u ožujku 2014. Vlada je donijela zakon kojim je poništila taj ugovor, svega četiri mjeseca nakon potpisivanja. "Nisu pregovarali sa sindikatima, niti se u četiri mjeseca radikalno promijenila gospodarska situacija", rekao je Ribić.
Trajna uskrata prava
Povlastica uskraćena zbog gospodarske krize
Ustavni sud odbacio je nedavno prigovore devet sindikata i više građana na Zakon o uskrati prava na uvećanje plaća po osnovi ostvarenih godina radnog staža, ističući da se radi o povlastici dijela zaposlenih u državnim i javnim službama koju Vlada može uskratiti u uvjetima gospodarske krize u zemlji.
Zakon je donesen u ožujku 2014. zbog višegodišnje recesije i na snazi je trebao ostati do kraja godine, no njegova je primjena Vladinom uredbom produljena na još tri mjeseca, što je kasnije prihvatio i Sabor, u formi zakonskih izmjena.
Zakonom je uskraćeno pravo na uvećanje koeficijenta složenosti poslova za radni staž u državnoj i javnoj službi za 4 posto od 20 do 29 godina, 8 posto od 30 do 34 godine i 10 posto za 35 i više godina radnog staža.