Pogledajte tko su najistaknutiji uzvanici ovogodišnjeg skupa grupe Bilderberg

Foto: Hotel Bilderberg/Michiel1972/Wikipedia

U ČETVRTAK počinje godišnja konferencija grupe Bilderberg koja okuplja najmoćnije i najutjecajnije ljude svijeta i za dobar dio javnosti predstavlja međunarodnu urotu čiji je cilj snaženje transatlantske kapitalističke dominacije.

S druge strane, moćnici koji sudjeluju u "neformalnim razgovorima" tvrde da skup služi za raspravu o globalnim kretanjima i traženje odgovora na globalne izazove.

BBC piše da će među 133 uzvanika koji ovog tjedna dolaze u maleni austrijski gradić Telfs-Buchen biti 21 političar. Među njima su prvi državni tajnik Ujedinjenog Kraljevstva George Osborne,  britanski laburist Ed Balls, posebni savjetnik američkog predsjednika Obame za financijska i ekonomska pitanja Laurence Boone, nizozemski premijer Mark Rutte i austrijski predsjednik Heinz Fischer.

Uočljiv je i izostanak pojedinih znamenitih imena s ovogodišnjeg sastanka. Na skupu se tako neće naći prošlogodišnja uzvanica i direktorica MMF-a  Christine Lagarde, bivši talijanski premijer Mario Monti i bivši predsjednik Europske komisije Jose Barroso.

Tehnološke tvrtke i organizacije imaju šest predstavnika od kojih je najistaknutiji šef Googlea Eric Schmidt koji dolazi u društvu dvojice svojih direktora. Prema pisanju BBC-a jedna od tema ovogodišnje konferencije je razvoj umjetne inteligencije.

Iako organizatori ističu da skup uvažava različitost, od 133 uzvanika samo je 27 žena, među kojima su predsjednica banke Santander Ana Botin, predsjednica BBC Trusta Rona Fairhead i izvršna urednica The Economista Zanny Minton Beddoes. Na skupu će biti ukupno 18 predstavnika medija.

Pravila kuće Chatham


Na listi uzvanika nalazi se i 14 predstavnika različitih lobija i jednak broj renomiranih akademika, dok je jedini predstavnik kraljevskih obitelji nizozemska princeza Beatrix čiji je otac jedan od utemeljitelja sastanaka koji se od 1954. godine uglavnom održavaju u Hotelu Bilderberg u nizozemskom Oosterbeeku s deklariranim ciljem da "osnaže dijalog između Europe i Amerike".

Konferencija će se zabavljati i sigurnosnim pitanjima, uključujući rasprave o kemijskom oružju, terorizmu, situaciji na Bliskom istoku, NATO-u i internetu. Najistaknutiji predstavnik s navedenog područja je umirovljeni američki general i bivši direktor CIA-a David Petraeus koji danas radi u privatnom sektoru.

Iz financijske elite stiže 31 uzvanik, dok će različite, uglavnom teške i transportne industrije imati 18 predstavnika. Većina nije poznata široj javnosti, isključujući predsjednika Ryanaira Michaela O'Learyja.

Nakon višegodišnjeg izostanka na sastanku će se naći i bivši državni tajnik Sjedinjenih Država Henry Kissinger koji je učestali gost još od 1950-ih. SAD ujedno ima i najveći broj predstavnika, njih 33, a slijede Ujedinjeno Kraljevstvo (12), Francuska (10) i Austrija (9).

Tajnovitost razgovora u Hotelu Bilderberg reguliraju pravila kuće Chatham prema kojima su novinari "slobodni prenijeti dobivene informacije", ali bez imenovanja sugovornika.  

Guardian u svom izvješću o ovogodišnjem okupljanju ističe da Bilderberg ima daleko veći značaj od nedavnog sastanka zemalja članica G7.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.