Od utorka stižu zimske temperature, a u petak snijeg!

Foto: Čitatelj Indexa

REKORDNO toplo razdoblje u Hrvatskoj, koje je u unutrašnjosti dosezalo i do deset stupnjeva iznad višegodišnjeg prosjeka, postupno će slabiti od utorka i u četvrtak doseći uobičajene klimatske prilike za ovaj dio godine, prognoziraju meteorolozi.
 
Tijekom cijelog siječnja ove godine, a osobito zadnja dva tjedna, temperature zraka su u unutrašnjosti odstupale do deset stupnjeva, dok su u primorju odstupanja bila manja, između tri i pet stupnjeva, kazala je danas sinoptičarka DHMZ-a Marija Mokorić.
 
U ovom trenutku nemam pri ruci podatke, ali bih i bez njih mogla reći da se ovako toplo vrijeme ovoliko dugo nije pojavilo u povijesti mjerenja u Hrvatskoj, dodala je.
 
Upozorila je da iz kraćih nizova podataka nije uobičajeno izvlačiti zaključke o mogućim klimatskim promjenama, no na mrežnoj stranici DHMZ-a, uz podatke za odstupanja za prošlu godinu, kaže se da prosječna temperatura zraka u Hrvatskoj i dalje prati trend globalnog zatopljenja s izvjesnim međugodišnjim kolebanjima. Dugi toplotni valovi posljedica su nastajanja ciklona nad Atlantskim oceanom, koji su u Americi stvarali jako hladno vrijeme, a kod nas podržavali iznimno toplo vrijeme, kazala je Marija Mokorić.
 
U utorak će se temperatura početi snižavati i u četvrtak bi mogle doseći uobičajene vrijednosti za ovaj dio godine, s nešto slabijim jutarnjim mrazevima i dnevnim temperaturama iznad nule, kad se očekuje i slab snijeg, kazala je Marija Mokorić. U prosincu su također u cijeloj Hrvatskoj temperature bile iznad višegodišnjeg prosjeka. Najviše odstupanje u prosincu zabilježeno je na Zavižanu, čak 3.4 stupnja Celzijeva, ali za cijelu prošlu godinu temperature su bile veće od 0.7 do 1.6 stupnjeva Celzijevih.
 
Obilne kiše i visoke temperature

Cilonalna aktivnost sve više jača u našim predjelima zbog približavanja centra ciklone i frontalnog sustava nad Italijom. Ovu ciklonu Crometeo tim je nazvao Fani. U prvom dijelu dana najviše je oborina, treći dan za redom, bilo na širem riječom području. Tamo je noćas i tijekom dana bilo lokalno jačih pljuskova praćenih grmljavinom, a zabilježena je i tuča. Grmljavina je bila vrlo intenzivna za ovaj dio godine, a to samo svjedoči koliko su temperature više u odnosu na klimatološki prosjek.

U drugom dijelu dana, osobito prema večeri, kiša je počela jačati u južnoj i dijelu srednje Dalmacije. Na području od doline Neretve, preko Pelješca, do Korčule, već je mjestimično palo preko 30 litara kiše po kvadratnom metru.

Kiša s pijeskom iz Afrike

Od ponoći do 16 sati, prema podacima mreže postaja Pljusak.com, najviše kiše je palo u Grudi (Konavle) 45 litara po kvadratnom metru. Slijede Mandaljena 37, Poljane i Staševica 35, Opuzen 28, Komin 27, Rijeka Pehlin 26, Vid 23, Plomin 22, Opatija 19 itd.
 
U Dalmaciji je nakon dužeg vremena zabilježena kiša koja u sebi sadrži pijesak iz pustinjskih područja sjevera Afrike. Oblaci sadrže čestice prašine i pijesak zbog snažnih južnih visinskih vjetrova koji pušu s prednje strane ciklone u srednjem Sredozemlju. Vjetar ih s područja Egipta, Libije i Maroka, preko juga Italije diže sve do Jadrana.
 
Iako je na Jadranu ponegdje već danas pala obilnija kiša, u mnogim područjima je i potpuno izostala. To će se većinom u Dalmaciji sljedećih sati značajno promijeniti. U unutrašnjosti je kiše bilo malo ili nimalo, najviše na širem zagrebačkom području gdje je palo nekoliko milimetara.
 
Poplave u okolici Ilirske Bistrice
 
Linija nestabilnosti, koja više podsjeća na proljeće, nego na srce zime, najviše je pogodila pogranično područje Hrvatske i Slovenije, dvadesetak kilometara sjeverno od Rijeke. Radi se o okolici Ilirske Bistrice. Tamo zbog kiše traje izvanredno stanje, pod vodom su se našle mnoge kuće. U Podgraju (Zabiće), zadnja 24 sata pale su 243 litre po kvadratnom metru, od čega je 195 mm litara palo od 3 sata ujutro do 15 sati poslijepodne. U samoj Ilirskoj Bistrici za sada je palo 90 litara kiše.
 
Rekordna toplina u Splitu
 
Rekordni za dnevne temperature ne prestaju padati ovoga mjeseca. Tako je u subotu Split zabilježio prosječnu dnevnu temperaturu od 14,6°C, što je točno 7,2°C više od prosječne vrijednosti za taj datum. Radi se o najvišoj prosječnom dnevnoj temperaturi za taj datum u Splitu od početka službenih meteoroloških mjerenja.
 
Nedjelja ujutro donijela je izrazito visoke minimalne temperature zraka. Primjerice, u Makarskoj, Komiži i Hvaru minimalne jutarnje temperature uopće nisu padale ispod 15°C, što je ekstremna rijetkost za ovaj dio godine. Iznad 10°C bile su minimalne temperature na čitavom Jadranu, a u unutrašnjosti od 4 do 10°C. Hladnije je bilo samo u višem gorju.
 
 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.