Foto: Hina
NOVI PLAN Njemačke i Velike Britanije za Bosnu i Hercegovinu kojim se žele ubrzati reforme i toj zemlji otvoriti europska perspektiva budi nadu da će stvari početi značajnije mijenjati, a izgledi da BiH doista jednog dana postane članica Eurpske unije sada se iz sfere daleke budućnosti premještaju znatno bliže, ocjena je koju u petak donosi većina medija u BiH.
Status kandidata do kraja 2015., punopravna članica do 2025. godine
U svojoj analizi nove njemačko-britanske inicijative "Avaz" procjenjuje kako to u praksi znači da bi BiH do kraja 2015. mogla dobiti status kandidata, a punopravnom članicom Unije bi mogla postati najkasnije do 2025. godine. Ne budu li pak bosanskohercegovački političari ozbiljno shvatili priliku koja im je pružena mogu očekivati sankcije, tvrdi list pozivajući se na neimenovane izvore iz EU.
Nitko od istaknutijih političara u BiH nije propustio priliku pohvalno se očitovati o novoj diplomatskoj inicijativi Berlina i Londona.
Najoprezniji je bio novoizabrani član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić koji je kazao kako je za sada ipak riječ o načelnoj inicijativi čiji stvaran sadržaj tek treba vidjeti.
Sadašnji predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović znatno je optimističniji. "Ovo je odlučan angažman i novi pristup Europe Bosni i Hercegovini. Naravno, odgovornost za provedbu svih potrebnih reformi leži na novoizabranim vlastima u BiH. Mi smo spremni preuzeti tu odgovornost", izjavio je Izetbegović a na sličan način reagirao je i hrvatski član Predsjedništva BiH na odlasku Željko Komšić ocijenivši kako je inicijativa usmjerena na rješavanje životnih pitanja ljudi u BiH.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Unijom i danas je "na čekanju" jer Unija traži od BiH jedinstveni mehanizam koordinacije odnosa s Bruxellesom, oko čega u toj zemlji do sada nije bilo suglasnosti jer svaki entitet i svaka županija žele da ih se u tome nešto pita. Stupanjem na snagu toga Sporazuma BiH bi dobila pristup europskim financijskim fondovima, što bi također pomoglo provedbi reformi s ciljem podnošenja molbe za punopravno članstvo u Uniji.
Provedba presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju "Sejdić-Finci" i dalje ostaje uvjet za podnošenje te molbe, no dok se o tome ne postigne konačni dogovor radit će se na drugim, podjednako važnim reformama čiji je prvenstveni cilj potaknuti posrnulo bosanskohercegovačko gospodarstvo, smanjiti korupciju i učiniti državu efikasnijom.