Kobani pred padom: Džihadisti sve više napreduju, UN strahuje od masakra kao u Srebrenici

Ilustracija: Hina

DŽIHADISTI Islamske države zauzeli su u petak glavni stožer kurdskih branitelja u Kobaneu i sad pod kontrolom imaju oko 40 posto toga grada te su se približili granici s Turskom, objavile su agencije.

Tri tjedna nakon početka ofenzive na taj strateški kurdski grad na sjeveru Sirije, džihadisti su ne sjevernom rubu Kobanea od Turske granice udaljeni tek oko kilometra, a njihovo napredovanje nisu uspjeli zaustaviti ni osobito omesti zračni napadi koalicije na čelu sa SAD-om. Američka vojska u petak je priopćila da je u protekla dva dana izvela devet zračnih napada u Siriji, od kojih sedam na položaje IS-a kod Kobanea - dva na poligone za obuku, dva na male postrojbe IS-a, dva na vozila i jedan tenk i jedan sjeveroistočno od grada.

"Preuzeli su nadzor nad "sigurnosnim kvadrantom", u kojem je vojni kompleks Postrojbi za zaštitu naroda (YPG, glavne kurdske vojne snage), sjedište lokalne samouprave i baza Asajeha (kurdske snage sigurnosti)", priopćio je Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR).

Informaciju o tome da je pod kontrolom džihadista 40 posto Kobanea u Londonu je iznio i zamjenik američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost Tony Blinken.

"Ne znam što će se dogoditi jer tamo nema kopnenih snaga, a samo zračnim napadima bit će teško spriječiti IS da eventualno zauzme grad", rekao je u izjavi za novinare, dodavši da "u Iraku svaki dan ima još Kobanea, a ima ih i u Siriji".

Džihadisti Kobane napadaju s tri strane, a posljednjih dana pribjegli su varci kako bi zbunili koalicijske zrakoplove, jer se više ne kreću u konvojima, streljivo prebacuju motociklima i koriste se civilnim automobilima na koje stavljaju kurdske zastave.

Posebni izaslanik UN-a za Siriju Staffan De Mistura iz Ženeve je pozvao Tursku da "dopusti dragovoljcima ulazak u grad kako bi se priključili braniteljima", jer Ankara zasad ne dopušta izbjeglicama iz Sirije koji su na njezinom teritoriju povratak preko granice. De Mistura, koji je izrazio bojazan da će se u Kobaneu dogoditi "pokolj" nalik na onaj u Srebrenici, ukazao je na činjenicu da će IS, ako zauzmu grad, steći kontrolu nad 400 od ukupno 900 kilometara granice između Turske i Sirije.

Sirijski Kurdi, pak, od Turske traže samo da otvori granicu da bi im se dopremilo oružje, jer ono kojim raspolažu u Kobaneu je premalo i preslabo za ozbiljniji otpor teško naoružanim džihadistima.

Turska je i pod pritiskom SAD, koje traže da se aktivnije uključi u borbu protiv Islamske države pa je pristala poduprijeti obučavanje i opremanje pripadnika umjerene sirijske oporbe, zbog čega će, kako je u petak priopćio State Department, idućeg tjedna ekipa američkih vojnih stručnjaka posjetiti Ankaru kako bi se taj projekt pobliže razradio.

"Turska je pristala dati potporu naporima za obuku i opremanje umjerene sirijske oporbe", rekla je glasnogovornica Marie Harf, pojasnivši da će idući tjedan u Tursku otputovati dva visoka dužnosnika američkog ministarstva obrane.

UN poziva da se u Kobaniju ne ponovi Srebrenica

UN-ov izaslanik pozvao je u petak Tursku da spriječi pokolj u pograničnom sirijskom gradu Kobaniju kojemu prijete borci Islamske države, ističući bojazan od ponavljanja masakra u Srebrenici 1995. kada su snage bosanskih Srba ubile tisuće muslimana.

Staffan de Mistura, UN-ov izaslanik za Siriju, apelirao je na Ankaru da "dobrovoljcima" dopusti prelazak granice kako bi pomogli kurdskim borcima koji brane taj grad uz granicu s Turskom.

Oživio je sjećanja na raspad Jugoslavije kada su snage bosanskih Srba upale u Srebrenicu, tada UN-ovu zaštićenu zonu, i ubile oko 8.000 muslimanskih muškaraca i dječaka.

"Sjećate li se Srebrenice? Mi se sjećamo. Nikada je nećemo zaboraviti i vjerojatno si nikad nećemo oprostiti", rekao je de Mistura na konferenciji za novinare.

Turska je rasporedila tenkove na brdu s pogledom na Kobani, ali odbija intervenirati bez šireg sporazuma sa SAD-om i ostalim saveznicima u građanskom ratu u Siriji.


Ankara je spriječila turske Kurde da prijeđu granicu i priključe se Kurdima koji brane grad od nadirućih sunitskih militanata.

"Apeliramo na turske vlasti da dopuste dolazak dobrovoljaca i njihove opreme kako bi mogli ući u grad i pomoći obrani", istaknuo je de Mistura u Ženevi.

Predviđajući pad Kobanija ako se grad "ostavi na cjedilu", dodao je da je samoobrana međunarodno ljudsko pravo.

Dok je većina stanovništva izbjegla pred ofenzivom Islamske države, između 500 i 700 uglavnom starijih stanovnika još se skriva u Kobaniju.

Osim njih, između 10.000 i 13.000 stanovnika nalazi se u obližnjem pograničnom području između Sirije i Turske i samo je jedan mogući izlaz iz grada.

"Ako grad padne, 700 uz još 12.000 ljudi, osim boraca, bit će vjerojatno masakrirano", rekao je de Mistura. "Ne možemo i ne smijemo šutjeti na izravnu prijetnju civilima", naglasio je.

Padne li Kobani, 400 kilometara od 900 kilometara duge sirijsko-turske granice naći će se u rukama Islamske države.

IS pogubio iračkog novinara

Teroristička organizacija Islamska država (IS) pogubila je u petak u javnosti iračkog novinara, njegovog brata i još dvojicu civila sjeverno od Bagdada, rekao je jedan član obitelji žrtve.


IS je na sjeveru zemlje u petak pogubio devet osoba koje je optužio za veze sa sunitskim antidžihadstičkim skupinama, prema izvorima sigurnosti i svjedocima.

Džihadisti su ubili Raada al-Azawija, kamermana (37) koji je radio za mjesnu lokalnu televiziju Sama Salahedine i još tri osobe u Samari, istočno od Tikrita.

Prema Novinarima bez granica, ubijenog oca troje djece džihadistička skupina je otela 7. rujna.

"Moguće je da ima i civilnih žrtava zbog žestokih sukoba"

SAD i Velika Britanija upozoravaju kako zračni udari sami neće spriječiti džihadiste Islamske države da zauzmu strateški važan Kobane.

Glasnogovornik Pentagona kazao je kako SAD i saveznici "rade sve što mogu iz zraka", no i da postoje limiti ovakvih operacija. Slične stavove iznio je britanski ministar vanjskih poslova Phillip Hammond.

Kurdske vođe izjavile su kako su džihadisti tijekom noći zauzeli dva nova kvarta u Kobane.

"Moguće je da ima i civilnih žrtava zbog žestokih sukoba", kazala je Asya Abdullah iz kurdske Demokratske unije.

Drugi je dužnosnik kazao kako su džihadisti zauzeli nekoliko zgrada na istoku grada.

"Sami zračni udari neće spasiti Kobane. Znamo da to stalno ponavljamo", kazao je John Kirby i dodao da će u borbi protiv džihadista ipak pobijediti sirijski pobunjenici i iračke trupe, no za to će biti potrebno dosta vremena.


"mi nemamo voljnog, sposobnog i učinkovitog partnera na tlu Sirije", kazao je Kirby i upozorio da bi i drugi gradovi mogli pasti u ruke IS-a.

Phillip Hammon je napomenuo kako "nikada nije bilo predviđeno" da upotreba zračnih napada "preokrene tijek zbivanja u kratkom roku".

"Ne želim kazati da postoji nešto što je koalicija spremna učiniti a da će napraviti veliku razliku", kazao je Hammond.

Australija započela s napadima u Iraku

Borbeni zrakoplov australskih zračnih snaga izveo je prve zračne udare na položaje Islamske države u Iraku, priopćilo je u četvrtak australsko ministarstvo obrane dok koalicija koju predvode Sjedinjene Države sudjeluje u kampanji žestokog bombardiranja ne bi li oslabila tu skupinu.

"F/A-18F Super Hornet je bacio dvije bombe na cilj IS-a", reklo je ministarstvo, dodajući da se zrakoplov vratio u bazu.

SAD uz pomoć arapskih saveznika već gotovo dva tjedna bombardira IS i druge skupine u Siriji, a ciljeve u susjednom Iraku gađa od kolovoza.

Prošlog tjedna je australski premijer Tony Abbott najavio da će Australija, članica međunarodne koalicije, poslati u Irak svoje specijalne postrojbe i da će australski zrakoplov sudjelovati u zračnim udarima.

IS tvrdi da je oborio irački vojni helikopter


Teroristička skupina Islamska država tvrdi da je oborila irački vojni helikopter na sjeveru zemlje, prenijela je promatračka skupina SITE u četvrtak ujutro.

Helikopter je pao u četvrtak u pokrajini Salahuddin sjeverno od Bagdada u blizini rafinerije Baiji, najvećeg industrijskog postrojenja u zemlji, izjavio je jedan irački vojni časnik. On je potvrdio da je pritom poginulo dvoje vojnika, ali je napomenuo da se nesreća još istražuje.

IS je pak na Twitteru objavio da je oborio helikopter i tu tvrdnju popratio fotografijama za koje piše da su s mjesta nesreće, uključujući i snimku jednog pilota.

IS je također na Twitteru objavio fotografiju jednog od svojih boraca kako se sprema aktivirati ručni bacač granata, uz objašnjenje kako je time srušen helikopter.

Rafinerija Baiji, koja je pod nadzorom iračke vojske, u okruženju je od lipnja kad su borci IS-a zauzeli pretežito sunitska područja na sjeveru Iraka koja su do tada bila pod kontrolom iračke šijitske vlade. U borbama s druge strane granice, u Siriji, gdje se bore protiv sirijskog režima, zarobili su veliki broj ručnih bacača, a tijekom ofenzive u lipnju na sjeveru Iraka od iznenađene iračke vojske uzeli su brojno oružje i opremu, uključujući i tenkove, oklopna vozila i strjeljivo.

Ministar: Turska kopnena operacija protiv IS-a "nije realna"


Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu u četvrtak je izjavio da "nije realno" očekivati da će Turska sama pokrenuti kopnenu vojnu intervenciju protiv džihadista Islamske države (IS) koji u okruženju drže kurdski grad Kobani u Siriji.

"Nije realno očekivati od Turske da sama poduzme kopnenu operaciju protiv IS-a", izjavio je Cavusoglu novinarima nakon sastanka s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom u Ankari.

Tursku od ponedjeljka navečer potresaju žestoki prosvjedi Kurda koji islamsko-konzervativnoj vladi predbacuju što ne želi vojno intervenirati i tako spasiti Kobani od IS-a. Taj kurdski grad se nalazi na samoj sirijsko-turskoj granici i iz njega je već izbjeglo oko 180.000 Kurda. U prosvjedima Kurda u Turskoj poginulo je najmanje 22 ljudi, deseci su ranjeni i počinjena je znatna materijalna šteta.

Turski ministar je ocijenio da su zračni udari na IS bili "uspješni", "ali da sve ostale vojne operacije, uključujući i kopnenu operaciju, moraju biti dobro promišljene".

Turski parlament je prije tjedan dana dao zeleno svijetlo turskoj intervenciji u Iraku i Siriji protiv džihadista, no Ankara smatra da bi udar na IS samo pridonio učvršćivanju režima Bašara al-Asada čiji pad odavno priželjkuju.

"U Siriji mir nikada neće biti stvarno uspostavljen bez odlaska Asada i njegova režima", zaključio je Cavusoglu.

NATO ne razmatra zonu zabrane letenja u Siriji

NATO nije razmatrao uvođenje zone zabrane letenja ili sigurnosne zone u Siriji koju zagovara Turska, izjavio je u četvrtak glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.

"Mislim da nema jednostavnog rješenja za taj problem", rekao je Stoltenberg na zajedničkoj konferenciji za novinare s turskim ministrom vanjskih poslova Melvutom Cavusaogluom.

"NATO o tome nije razgovarao", dodao je.

Turska je uspostavu sigurnosne zone u Siriji predložila međunarodnoj koaliciji predvođenoj SAD-om koja se bori protiv Islamske države.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.