Foto: Index/Hina, Grafike: The Economist
STOPA NEZAPOSLENOSTI
Poseban problem predstavlja visoka nezaposlenost mladih do godina, koja u siromašnoj Hrvatskoj iznosi preko 40% te smo i prema tom kriteriju pri "vrhu" Europe, iza Španjolske, Grčke i Italije.
NEZAPOSLENOST MLADIH
Snažan oporavak imaju zemlje srednje i istočne Europe, koje će sljedeće godine ostvariti prosječan rast od 2,5%, dok na zapadu odskače Irska sa rastom od preko 6%.
Prema prognozama analitičara eurozona će imati rast od 1,1% dok će Hrvatska biti i dalje u padu.
Hrvatska je među svega nekoliko zemalja u kojima je BDP u minusu. Od zemalja srednje i istočne Europe najsnažniji oporavak ima Poljska koja je zahvaljujući restrukturiranju industrije i dobrom iskorištavanju novca iz EU fondova, na putu da postane jedna od jačih ekonomija Europe. Nakon dugo vremena gospodarski rast vratio se i u Grčku,a oporavljaju se i najsiromašnije članice EU – Rumunjska i Bugarska.
Kretanje BDP-a po zemljama EU
Što se tiče prognoza za ovu godinu, Hrvatska će vjerojatno ostati jedina članica Europske unije koja neće imati gospodarski rast, a najoptimističnije prognoze koje predviđaju pozitivan rezultat kreću se unutar statističke pogreške.
PROGNOZA BDP-A ZA 2015.
Hrvatska u usporedbi sa zemljama EU ne spada u najzaduženije zemlje, ali je na dobrom putu da se svrsta u tu skupinu. Javni dug premašio je 80% BDP-a i iznosi preko 260 milijardi kuna. Ono što je problem su rastući troškovi kamata, koji iznose oko milijardu kuna mjesečno. Da bi Hrvatska na taj nagomilani dug plaćala kamate, prema procjenama stručnjaka potreban je rast gospodarstva od 3%, kojeg nema, niti će ga biti u kraćem roku.
JAVNI DUG kao % BDP-a, procjena za 2015.