Ilustracije: KCNA, Youtube
SAD je jučer poslao radarski nevidljive avione tipa F-22 u Južnu Koreju kojom namjeravaju iskazati svoju spremnost na obranu te zemlje od eventualnog napada sa sjevera. Najnapredniji zrakoplovi lovci na svijetu F-22 Raptori razmješteni su u Osanu, najvećoj američkoj zrakoplovnoj bazi u Južnoj Koreji.
"Sjeverna Koreja neće ništa postići prijetnjama ili provokacijama, osim dodatne izolacije i potkopavanja međunarodnih napora da se osigura mir i stabilnost u Sjeveroistočnoj Aziji", stoji u priopćenju američkog vojnog zapovjedništva u Južnoj Koreji.
Prijetnje stižu i iz Južne Koreje
Južna Koreja obvezala se na snažan odgovor ako dođe do agresije sa sjevera. Južnokorejska predsjednica Park Geun-hye rekla je u ponedeljak da će njezina zemlja uputiti snažan vojni odgovor na bilo kakve sjevernokorejske provokacije, bez obzira na političke posljedice, nakon što je Pjongjang tijekom vikenda objavio da je ušao u "ratno stanje" sa svojim južnim susjedom.
"Ratno stanje" na poluotoku
Sjeverna Koreja je s druge strane otkazala sporazum s SAD-om kojim je završen Korejski rat (iako rat između dviju Koreja nikada tehnički završen) te prekinula direktne telefonske linije s UN-om, SAD-om i Južom Korejom koja je najavila "oštar odgovor" na moguću agresiju Sjeverne Koreje.
Podsjećamo, u subotu je Sjeverna Koreja proglasila "ratno stanje" sa svojim južnim susjedom. U izjavi su najavljene "odlučne fizičke reakcije" na "bilo kakve provokacije". "Objava rata" uslijedila je nakon novih sankcija za treće nuklearno testiranje u veljači, ali i kao reakcija na američko-južnokorejske vojne vježbe.
Sjeverna Koreja je prošloga tjedna objavila i da je stavila svoje rakete u "stanje pripravnosti" za napad na američke strateške baze na Pacifiku kao odgovor na "tajne američke letove" koji su zabilježeni nad Korejskim poluotokom. Ubrzo je tamošnja agencija KCNA objavila fotografije s izvanrednog sastanka kojeg je u noći s četvrtka na petak sazvao Kim Jong-un. Na fotografijama se vidi "plan napada" na SAD, kao i neki detalji o sjevernokorejskim vojnim snagama. Analitičari su mahom komentirali da se ne radi o pogrešci i curenju informacija, već o namjernoj objavi kojoj je cilj medijski "napumpati" vojnu moć Sjeverne Koreje.
Vojna oprema Pyongyanga "spremna za muzej"?
Iako je svijet u subotu šokirala vijest da je Sjeverna Koreja objavila ratno stanje Južnoj Koreji, činjenica je da ono zapravo nikada nije niti bilo završeno. Nakon kraja Korejskog rata, 27. srpnja 1953. je tek potpisan prekid neprijateljstva, ali rat nikada nije završen.