Foto:123rf
Ove brojke predstavljaju korak u pravom smjeru, pogotovo kad se radi o ohrabrivanju dojenja, higijenske prakse kod poroda, no i dalje je previše smrti gdje je ne bi trebalo biti.
UN si je zadao cilj smanjiti smrtnost djece ove godine, i to za dvije trećine. Cilj još nije ispunjen, što znači da svakodnevno umire 16 000 djece, pokazuje izvješće "Trendovi u smrtnosti djece 2015".
Najveći je rizik za bebe u neprikladnim okruženjima do njihovog 28. dana života. To je vrijeme u kojem su najpodložniji komplikacijama u trudnoći, upali pluća, proljevu, sepsi i ostalim problemima od kojih djeca u razvijenim dijelovima svijeta ne umiru. Gotovo polovina od sve umrle djece svijet je napustila zbog pothranjenosti.
Često se radi o stvarima koje vrijede tek nekoliko dolara, a mogle bi spasiti život djeteta.
Primjerice, u Uganfi su žene koje ne donesu plahtu na kojoj će se poroditi često odbijene u klinikama. Nekad jednostavno nemaju izbora nego roditi same, što i majku i ženu dovodi u rizik.
U 2013. na svaki 1000 urednih poroda, dogodilo se 44 smrti novorođenčadi.
Kako bi bebe imali bolje šanse za preživljavanje, Think Humanity, neprofitna organizacija iz Colorada donira pribor za porode izbjeglicama i zajednicama koje nemaju resursa za iste.