Foto: Hina
Privatizacija Telekoma Slovenije
Veber se prošlog tjedna našao na udaru kritika nakon što je parlamentarno povjerenstvo za kontrolu sigurnosnih i obavještajnih službi, u kojemu većinu imaju oporbeni zastupnici, objavilo da je prilikom nenajavljenog nadzora u prostorijama ministarstva obrane našlo podatke koji svjedoče da je Veber prije četiri mjeseca vojnoj obavještajnoj službi dao zadatak da napravi studiju o utjecaju moguće privatizacije Telekoma Slovenije na obrambeni i sigurnosni sustav države. Veber se branio tvrdnjom da nije počinio ništa nezakonito i da su obavještajci koristili samo javne podatke s ciljem da vladu upoznaju s nekim posljedicama prodaje nacionalnog teleoperatera koji je u postupku privatizacije, a najznačajniji je suradnik vojske i obrambenog sustava u osiguravanju komunikacija.
Četvrta ministarska smjena u šest mjeseci
Veber (55), građevinski inženjer, u prijašnjem je sazivu bio predsjednik parlamenta, a utjecajan je član koalicijskih Socijalnih demokrata (SD). Ta stranka u sadašnjoj Cerarovoj vladi najsuzdržanija je prema prodaji državnih tvrtki, pa i Telekoma Slovenije za koji su najviše zanima Deutsche Telekom. Zbog toga analitičari vjeruju da je afera vezana i uz razilaženja u vladi oko postupaka privatizacije.
Stranka je do sada Vebera u vezi sa slučajem uzela u zaštitu, navevši da nije počinio ništa protuzakonito i da nema razloga za ostavkom.
Veber je i u ponedjeljak, nakon Cerarove poruke da je izgubio premijerovo povjerenje, kazao da svojevoljno neće odstupiti i da je spreman svoje stajalište o navodnoj aferi braniti u parlamentu.
Ukoliko bi se Veberova stranka zbog potpore spornom ministru odlučila za izlazak iz koalicije, Cerarova bi vlada uz pomoć Demokratske stranke umirovljenika (DESUS) još uvijek imala većinu u parlamentu od jednog zastupničkog glasa.
Vjerojatni Veberov odlazak iz vlade bit će četvrta ministarska smjena u šest mjeseci mandata sadašnje vlade.