Foto: Televizija N1
AUTOBUSI koji su zadnjih dana izbjeglice iz Preševa na jugu Srbije prevozile prema granici s Mađarskom od večeras se preusmjeravaju prema hrvatskoj granici, javlja terenski reporter beogradske televizije B92.
Reporteru B92 koji se nalazi u Preševu jedan od vozača je rekao da im je naloženo da sve izbjeglice prevoze prema Šidu, pa dalje prema granice s Hrvatskom. Portal dnevnog lista Blic javlja da je vozačima rečeno da se ne zaustavljaju sve dok izbjeglice ne prebace do hrvatske granice. Također, policija sve autobuse koji su eventualno krenuli prema Mađarskoj, koja je zatvorila svoje granice, preusmjeravaju prema Hrvatskoj.
Na autobusima koji izbjeglice prevoze iz Preševa više ne piše "Mađarska", nego "Hrvatska", javlja Blic. Tijekom noći bi do hrvatske granice moglo stići oko 20 autobusa s izbjeglicama.
"Mađarska je problem. Hrvatska nije problem. Zato sada idem u Hrvatsku", izjavio je za N1 televiziju muškarac iz skupine izbjeglica koja se u Preševu ukrcala u autobus za Hrvatsku.
/images2/n1autobuspresevosid.jpg
Hrvatska za eventualnu izvanrednu situaciju dolaska velikog broja izbjeglica ima pripremljen izvanredni plan koji je spremna vrlo brzo aktivirati, izjavio je ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić no nije htio govoriti o detaljima toga plana.
"U ovom trenutku imamo pripremljen izvanredni plan, ali nije potrebno nikoga opterećivati s detaljima tog plana. On je pripremljen i napravljen i ako bude potrebno bit će brzo aktiviran na Vladi", rekao je Ostojić u izjavi novinarima nakon sjednice Vlade u Banskim dvorima ustvrdivši kako nastojanje izbjeglica da dođu do Europe "zasigurno stvara krizu kakvu Europa nije vidjela od Drugog svjetskog rata".
Mađarska proglasila izvanredno stanje, hapsi izbjeglice koje prelaze granicu
Mađarska je proglasila izvanredno stanje u dva okruga na jugu zemlje, paralelno sa stupanjem na snagu strogih antiizbjegličkih zakona koji bi trebali spriječiti pritok ilegalnih migranata u tu zemlju. Mađarska policija uhitila je više od stotinu izbjeglica koje su pokušale prijeći granicu. Izvanredno stanje policiji daje više ovlasti te omogućuje slanje vojnih postrojba na granicu, što prethodno mora biti potvrđeno u mađarskom parlamentu. Peter Szijjarto, mađarski ministar vanjskih poslova, najavio je kako je moguće da će Mađarska izgraditi ogradu i uz granicu s Rumunjskom. Tvrdi da je takva mjera nužna zato što bi krijumčari ljudima nakon zatvaranja granice sa Srbijom mogli promijeniti svoje rute.
Neki od izbjeglica na granici najavljuju da bi se mogli okrenuti Hrvatskoj, prenosi Reuters.
"Možda ćemo probati kroz Hrvatsku"
Mogućnost dugog čekanja na mađarskoj granici, moguće zatvorske kazne ili vraćanje u Srbiju, izbjeglice bi nagnati da potraže alternativne pravce, na zapad preko Hrvatske ili na istok preko Rumunjske iako te zemlje nisu dio šengenske zone.
UNHCR: Izbjeglice traže novu rutu
Izbjeglice koje žele dobiti azil u Europskoj uniji mogli bi potražiti novu rutu nakon što je Mađarska u potpunosti onemogućila ulazak na svoj teritorij, rekla je u utorak glasnogovornica UNHCR-a Melissa Fleming, a izbjeglice i aktivisti predlažu preko Hrvatske i Slovenije.
Fleming je napomenula kako je njezina agencija u kontaktu s nekolicinom zemalja koje nije željela imenovati ni reći o kojim bi rutama mogla biti riječ.
"Apsolutno smo u kontaktu s raznim zemljama oko mogućih kriznih situacija i UNHCR je spreman djelovati i pomoći tim zemljama najviše što može", rekla je Fleming, ocijenivši da će "to biti jednako teško kao što je bilo u Makedoniji i Grčkoj".
UNHCR očekuje smanjenje broja tražitelja azila pred mađarskom granicom, ali smatra da se priljev migranata neće smanjivati sve do studenoga, kad će se pogoršati vremenski uvjeti za prelazak Sredozemlja.
Glasnogovornik UNHCR-a u Mađarskoj Erno Simon ocijenio je da su dijelovi novih mađarskih zakona o granici "doista uznemirujući" te da je razdoblje od nekoliko sati, u kojem Mađarska ubuduće namjerava rješavati zahtjeve za azilom, "doista kratko" za tako složene slučajeve.
Voditelj nacionalnog odjela za upravljanje katastrofama Gyorgy Bakondi kazao je da će se granična zona (zona uz granicu u kojoj je ograničeno kretanje) u tim dvama okruzima proširiti s 10 na 60 metara, a uspostavit će se i tranzitne zone za izbjeglice.
"Ovo bi moglo privremeno poslužiti da se smjeste osobe koje traže izbjeglički ili zaštićeni status, kao i za rješavanje zahtjeva za azilom te rješavanje postupka registracije stranih državljana", kazao je Bakondi.
Srbiju pritišće dotok izbjeglica
Mađarska vlada kaže da joj namjera u roku od nekoliko sati u tim tranzitnim zonama rješavati pitanje tražitelja azila. I iskoristiti svoje pravo da one kojima zahtjev bude odbijen vrati u Srbiju, koju Mađari smatraju "sigurnom zemljom".
Veliki migracijski pritisak proteklih je dana osjetila i Srbija, kojom se trenutačno kreće oko tisuću izbjeglica, a sinoć ih je oko 1200 stiglo iz Grčke preko Makedonije u predprihvatni centar u Miratovačkom polju, objavile su vlasti suočene s teškom situacijom otkako od utorka Mađarska primjenjuje novi zakon o imigracijama i uhitila je prve izbjeglice, prema izvještavanju beogradskih medija.