Što povezuje najbogatijeg čovjeka na svijetu, kandidata za gradonačelnika New Yorka i komičarku koja je nekoć vodila emisiju "The View"? U posljednjim tjednima predsjednik SAD-a Donald Trump dao je niz izjava koje sugeriraju da bi njihovo američko državljanstvo moglo biti dovedeno u pitanje, piše CNN.
Trump je rekao novinarima da će razmotriti mogućnost deportacije Elona Muska. Prijetio je uhićenjem Zohrana Mamdanija. Na društvenim mrežama je objavio da ozbiljno razmatra oduzimanje državljanstva Rosie O'Donnell. Te su izjave uslijedile dok njegova administracija istovremeno najavljuje šire planove za prioritetno provođenje denaturalizacije, pravnog postupka kojim se nekome oduzima državljanstvo.
Na pitanje novinara početkom mjeseca hoće li deportirati Elona Muska, predsjednik SAD-a Donald Trump odgovorio je: "Ne znam, mislim, morat ćemo to razmotriti."
Na slično pitanje o tome što bi učinio ako Zohran Mamdani ne posluša američku imigracijsku službu u New Yorku, predsjednik SAD-a Donald Trump odgovorio je: "Morat ćemo ga uhititi. Gledajte, ne trebamo komunista u ovoj zemlji, ali ako ga već imamo, vrlo ću ga pomno nadgledati u ime nacije", rekao je Trump.
Mnogi ljudi govore da je ovdje ilegalno", dodao je. Nema nikakvih dokaza da se Mamdani nalazi u zemlji nezakonito, iako je jedan konzervativni zastupnik pozvao na istragu o njegovu državljanstvu.
I Musk i Mamdani naturalizirani su američki državljani. Prema biografijama, Musk je rođen u Pretoriji u Južnoafričkoj Republici i postao je američki državljanin 2002. godine. Mamdani je rođen u Kampali u Ugandi i američko državljanstvo stekao je 2018. godine.
Što se tiče Rosie O'Donnell, predsjednik Donald Trump napisao je na mreži Truth Social da komičarka "nije u najboljem interesu naše Velike Nacije". "Vrlo ozbiljno razmatram mogućnost da joj oduzmem državljanstvo", napisao je Trump, nazvavši američku glumicu rođenu u SAD-u "prijetnjom čovječanstvu".
Bio je to najnoviji udarac u dugogodišnjoj svađi između Trumpa i O'Donnell, koja se često odvijala na društvenim mrežama.
O'Donnell se u siječnju preselila u Irsku sa svojim 12-godišnjim djetetom, a nedavno je kritizirala način na koji je Trumpova administracija reagirala na razorne poplave u Teksasu. Ranije ove godine izjavila je da je u procesu dobivanja irskog državljanstva jer ima irske bake i djedove.
Američki zakon koji omogućuje oduzimanje državljanstva naturaliziranim građanima predviđa opće temelje za takve slučajeve. To su nezakonito stjecanje državljanstva, prikrivanje bitne činjenice ili namjerno davanje lažnih informacija. Godinama se ovaj zakon uglavnom koristio za procesuiranje ratnih zločinaca, uključujući bivše naciste koji su lagali kako bi postali američki državljani.
No, denaturalizacija je vrlo rijetka pojava. A za vladu je optužba da je netko prikrio ključne informacije u prijavi ili nezakonito stekao državljanstvo tek početak dugotrajnog i složenog pravnog postupka.
"To i dalje mora biti postupak koji se vodi pred saveznim okružnim sudom i vlada mora dokazati optužbe jasnim i uvjerljivim dokazima", rekao je Muzaffar Chishti, viši suradnik u neovisnom Institutu za migracijsku politiku. Dobiti takav slučaj na sudu može biti vrlo teško.
"Trump ne može denaturalizirati Muska ni Mamdanija. To može učiniti samo sud. I za to postoji proces. I visoki pravni prag", rekao je Chishti. "Tako je primamljivo uzvratiti. Tako, tako primamljivo. Ali suzdržat ću se zasad", napisao je Musk kao odgovor na snimku Trumpovih izjava koju je netko podijelio na mreži X.
U prošlosti je milijarder poricao optužbe da je karijeru započeo radeći ilegalno u SAD-u. I Mamdani, kandidat za gradonačelnika New Yorka osudio je izjave predsjednika Trumpa na konferenciji za novinare sljedećeg dana.
"Jučer je Donald Trump rekao da me treba uhititi, rekao je da me treba deportirati, da me treba denaturalizirati, i to je rekao o meni, nekome tko bi mogao postati prvi gradonačelnik imigrant u ovom gradu u posljednjih nekoliko generacija, prvi musliman i prvi Južnoazijac na toj funkciji u povijesti grada. I rekao je to manje zbog toga tko sam ja, odakle dolazim, kako izgledam ili kako govorim, a više zato da skrene pažnju s onoga za što se borim", komentirao je.
O'Donnell, nekadašnja voditeljica emisije The View uzvratila je na Instagramu, usporedivši Trumpa s ozloglašenim likom iz serije Igra prijestolja. "Hoćeš mi oduzeti državljanstvo? Samo pokušaj, kralju Joffreyju s narančastim sprej-tenom. Nisam tvoja da me ušutkaš. Nikad nisam bila", poručila je.
Rosie O'Donnell je američka državljanka rođena na Long Islandu u saveznoj državi New York, što znači da je državljanka po rođenju, zakon o denaturalizaciji se na nju uopće ne odnosi. "Čak i kad bi Kongres donio zakon kojim bi se to omogućilo, Vrhovni sud je već presudio da bi takav zakon bio neustavan", obrazložio je odvjetnik.
Općenito, u nedavnoj prošlosti denaturalizacija je bila rijetka pojava, prema podacima Centra za pravne resurse imigranata, između 1990. i 2017. godine prosječno je bilo samo 11 slučajeva godišnje. Broj pokrenutih postupaka porastao je nakon što je Ministarstvo pravosuđa tijekom prvog mandata Donalda Trumpa otvorilo ured zadužen za denaturalizaciju.
Taj je ured ugašen za vrijeme Bidenove administracije, no Trumpova administracija naložila je odvjetnicima u građanskom odjelu da denaturalizaciju prioritetno provode "u svim slučajevima koje zakon dopušta".
U dokumentu se također navodi da bi državna odvjetništva diljem SAD-a trebala prijavljivati potencijalne slučajeve za pokretanje postupka oduzimanja državljanstva.
"Ne znam treba li Trumpa shvatiti doslovno, jer mnoge od tih izjava nisu planirane, one su često odgovor na pitanja novinara", rekao je odvjetnik. I u prošlosti, kada je Trumpova administracija tijekom prvog mandata najavljivala planove za povećanje broja denaturalizacija, broj slučajeva koje su vlasti na kraju stvarno pokrenule bio je manji od najavljenog.
Na kraju je tijekom Trumpovog prvog mandata pokrenuto nešto više od 100 slučajeva denaturalizacije. Od Trumpovog povratka na vlast podneseno ih je pet. "BIT ĆE IH JOŠ", napisao je na mreži X Trumpov suradnik. "Politizacija prava na državljanstvo nešto je što me zaista zabrinjava", rekla je za CNN profesorica prava Cassandra Burke Robertson sa Sveučilišta Case Western Reserve.
Ministarstvo pravosuđa poručilo je početkom mjeseca u izjavi za CNN da će se postupci denaturalizacije "provoditi isključivo u skladu sa zakonom". "Ovo je potpuno novo poglavlje u kojem se ide protiv političkih protivnika, za što doista nema presedana. To je, nažalost, vrlo zabrinjavajuće", komentirala je pravnica.