UOČI Svjetskog prvenstva u Švedskoj podsjećamo na uspjehe hrvatske rukometne reprezentacije. Večeras ćemo se vratiti osam godina unatrag na SP u Portugalu 2005.
Nova era u hrvatskoj rukometnoj reprezentaciji počela je SP-om u Portugalu 2003. Momčad koja sedam godina nije ništa osvojila je od Josipa Milkovića preuzeo Lino Červar i s njom nanizao devet polufinala na deset velikih natjecanja. Ekipa bez Bašića, Ćavara, Saračevića, Bilića, ali sa novim zvijezdama poput Vorija ili Lackovića počela je svoj veliki put. Kad su rukometaši odlazili u Portugal govorilo se "samo da izborimo Atenu" (Olimpijske igre 2004.), a oni su se vratili sa zlatom oko vrata. Za Hrvatsku su tada igrali: Vlado Šola, Valter Matošević, Mario Kelentrić, Nikša Kaleb, Renato Sulić, Ivano Balić, Božidar Jović, Blaženko Lacković, Vedran Zrnić, Igor Vori, Davor Dominiković, Mirza Džomba, Tonči Valčić, Slavko Goluža, Denis Špoljarić i Petar Metličić.
> SP - Srebro iz Tunisa ´05: Provukli smo protiv Srba, ali Furia je bila prejaka
> SP - Island `95: Srebro koje je stvorilo veliko rivalstvo s Francuzima
> Kaleb: Kod Goluže taktika neće biti "Ajmo za Hrvatsku", ali mu u trenerskim nogama fali utakmica
Nitko nije očekivao zlato nakon poraza od Argentine
No, gotovo nitko nije vjerovao u takav rasplet nakon prve utakmice u kojoj smo poraženi od Argentine. Ždrijeb nam je dodijelio Francusku, Rusiju, Mađarsku, Saudijsku Arabiju i Argentinu s kojom smo otvorili prvenstvo. I doživjeli šok, poraz 30:29. Protiv slabašnih Argentinaca imali smo 18:13 na poluvremenu, 14 minuta prije kraja plus šest, ali smo na kraju minimalno poraženi. Od rukometaša su svi dignuli ruke, a oni su se okrenuli utakmici sa Saudijskom Arabijom. Ni tu nije bilo sve glatko, ali je ubilježena prava pobjeda - 25:18. Zatim su došli jaki Rusi i povratak Hrvatske u život. U teškoj utakmici slavili smo 28:26. Posebno se iskazala čvrsta 3-2-1 obrana sa Špoljarićem na prednjem i fenomenalnim Matoševićem na vratima. Najbolji strijelac s pet pogodaka bio je sadašnji izbornik Goluža i nakon te pobjede vratila se nada da ćemo se možda dokopati Olimpijskih igara.
Metličić srušio Mađare
Nakon toga smo drugi krug osigurali nevjerojatnom pobjedom nad Francuzima 23:22 i u navijačima se probudila nada da rukometaši mogu do finala. Prvi strijelac Hrvatske bio je Petar Metličić s pet pogodaka, četiri je postigao Blaženko Lacković, dok su na golu bili sigurni Šola i Matošević. Već dobrano izmorenim Červarovim igračima posljednja prepreka u skupini bila je Mađarska. Ni tu nije moglo bez drame, ali smo na kraju slavili 30:29 i to pogotkom Pere Metličića desetak sekundi prije kraja.
Preko Danske do Olimpijskih igara
U prvoj utakmici drugog kruga čekali su nas Egipćani, a pobjedom 29:23 širom smo otvorili vrata prema polufinalu Svjetskog prvenstva. Egipat je za razliku od Rusije, Francuske i Mađarske bio puno lakši protivnik pa su naši u jednom trenutku imali i 12 golova prednosti. Sljedeća utakmice u drugom krugu bila je protiv Danske i tu su naši rukometaši dokazali da su hit Svjetskog prvenstva. Danci su do te utakmice igrali sjajno na SP-u, ali smo ih doslovno razbili. Na kraju je završilo 33:27 i Hrvatska je izborila polufinale. Dansku smo ukočili brzom i čvrstom 3-2-1 obranom što nam je nakon prvog dijela osiguralo prednost 19:11. Do kraja utakmice Hrvatska je smireno održala prednost, a najviše su se istaknuli Šola sa 20 obrana i Metličić sa 10 pogodaka. Ulaskom među četiri najbolje vrste na svijetu, hrvatski su rukometaši osigurali plasman na OI. Ali, u tom trenutku to nije nikoga zanimalo, svi su mislili o Španjolskoj i sanjali o finalu.
U borbu za svjetsko zlato ušle su četiri europske reprezentacije: Francuska, Njemačka, Španjolska i Hrvatska. Najmlađa reprezentacija na turniru uoči polufinalne utakmice, s do tada neporaženim Španjolcima, postala je hit Svjetskog prvenstva. Malo je tko vjerovao kako Hrvatska ima šanse protiv iskusne Španjolske, a još je nevjerojatniji bio tijek utakmice koja je gledatelje ostavljala bez daha.
U finalu nakon drame sa Španjolcima
U susretu punom preokreta Španjolci su u prvom poluvremenu imali prednost od šest golova i s porazom su se neki navijači već pomirili. I nitko ne bi takav rezultat smatrao neuspjehom. Osim Line Červara koji nije dopustio opuštanje. U drugom poluvremenu Červar je u napad postavio Golužu, Metličića i Valčića i krenulo je bolje, ali tek 15-ak minuta prije kraja utakmice Hrvatska je došla u priliku izjednačiti. Šola je zaredao nekoliko dobrih obrana, a Džomba i Metličić zabili za vodstvo naših. Upetljali su se i suci koji su prekinuli hrvatski napad, a Španjolci smanjili da bi Romero pet sekundi prije kraja zabio za 26:26. Uslijedili su šokantni produžeci...
Nakon prvog produžetka Hrvatska je imala gol prednosti, a u drugom je Džomba sa sedam metara izjednačio i spriječio pobjedu Španjolske. Napeto je bilo i u drugim produžecima, igralo se "gol za gol", a posljednje četiri minute Červar je na terenu imao igrača manje. Tada je zabljesnuo Lacković koji zabija za +2 Hrvatske, a Šola podiže suigrače novom obranom. Masip je izjednačio na 37:37, ali Španjolska je izgubila loptu u napadu i tu je bio kraj. Lacković i Kaleb postavili su 39:37 i donijeli Hrvatskoj finale.
Hrvatska na tronu!
Tko je tek mogao predvidjeti ishod finalnog susreta s Njemačkom, još jednom neporaženom momčadi kojoj je samo tadašnja Jugoslavija uspjela otkinuti bod. U polufinalu su s golom razlike uspjeli svladati jaku Francusku i u finale su ušli samouvjereno, ali opet oprezno.
Nijemci su bolje otvorili utakmicu i vodili sve do 9. minute, kada su naši poveli. Tijekom cijele finalne utakmice naši su bili bolji, vodili su po 3-4 razlike, Nijemci su uz pomoć sudaca stizali rezultat, ali suci nisu mogli sami, a Nijemci nisu uspijevali zadržati vodstvo dulje od dvadesetak sekundi. Na poluvrijeme smo otišli s dva gola prednosti. U nastavku je Nijemce izluđivao Vlado Šola svojim obranama, a onda su suci dosudili nekoliko sedmeraca protiv Hrvatske za izjednačenje. Jović i Džomba zabijaju, a Lacković ponovo s posljednja dva gola postavlja konačnih 34:31 za prvo svjetsko zlato.
Početak nove generacije
koji su postali rukometna velesila. U Švedskoj neće biti Červara koji će prvi put nakon dugo vremena jedno veliko natjecanje pratiti na televiziji. No, za medalje će se još jednom boriti Slavko Goluža, ovaj put kao izbornik, ali i nekoliko igrača iz te zlatne generacije. Hrvatski dres još uvijek nose i Balić, Vori, Zrnić, Valčić i Lacković.