Nijemci bi ovako organizirali Euro na Balkanu: "Izgledalo bi spektakularno"

Foto: GNK Dinamo/Screenshot (Sports Render)

ZAMISLITE Europsko prvenstvo u nogometu koje se održava u šest balkanskih zemalja - Grčkoj, Hrvatskoj, Srbiji, Albaniji, Sjevernoj Makedoniji i Bugarskoj, piše njemačka stranica Sports Render, specijalizirana za teme o stadionima diljem svijeta. Sports Render prati 167 tisuća ljudi, a u nastavku teksta naslova "Ujedinjeni balkanski euro? Evo kako bi to izgledalo - spektakularno", Nijemci objašnjavaju zašto bi ovakav Euro bio dobra ideja.

Svaka zemlja dala bi dva stadiona za Euro

Taj hipotetski turnir ne bi donio samo vrhunski nogomet u jednu od najstrastvenijih regija Europe, već bi i simbolizirao jedinstvo i suradnju u povijesno složenom, ali kulturno bogatom kutku kontinenta. Prvenstvo pod nazivom Euro Balkan bilo bi prilika da se pokaže kako nogomet može povezati narode preko granica.

Zajedničko domaćinstvo turnira omogućilo bi isticanje raznolikih stadiona, navijačkih kultura, gradova i krajolika regije. Od jadranske obale Hrvatske do antičkih ruševina Atene, Balkan nudi spoj povijesti, nogometne strasti i potencijala za nezaboravan međunarodni događaj.

Stadioni u Hrvatskoj: novi stadion Maksimir (Zagreb), stadion Poljud (Split)

Zašto Hrvatska? Nakon plasmana u finale Svjetskog prvenstva 2018. i s izrazito strastvenom navijačkom bazom, Hrvatska je jedna od nogometnih sila Balkana, analiziraju Nijemci.

Format: Turnir jedinstva

Broj reprezentacija: 24 europske nacije
Grupe: 6 skupina u 6 zemalja domaćina
Nokaut-faza: utakmice bi se igrale u rotirajućim gradovima, dok bi se finale održalo u Ateni ili Beogradu
Navijačke zone: postavljene na trgovima i obalama od Tirane do Soluna

Cilj nije samo raspodijeliti utakmice između više država, već proslaviti jedinstvo u različitosti. Zajedničko domaćinstvo omogućuje i manjim nacijama da se nađu u globalnom središtu pozornosti, a pritom se smanjuju financijski i logistički tereti za pojedinačnu zemlju, pišu Nijemci.

Izazovi i prilike

Izazovi

Političke napetosti: Regija ima složenu povijest rivalstava i sukoba.

Infrastrukturne razlike: Neke države bi morale modernizirati stadione i prometnu mrežu.

Koordinacija: Višedržavno domaćinstvo zahtijeva dosad neviđenu razinu suradnje.

Prilike

Turistički uzlet: Turnir bi promovirao Balkan kao vrhunsku europsku turističku destinaciju.

Nogometna diplomacija: Prilika za gradnju mostova kroz sport.

Ulaganje u mlade: Poticanje razvoja nogometa na razini lokalnih zajednica.

San koji vrijedi pokušati ostvariti?

Iako je za sada riječ samo o ideji, Euro Balkan turnir nije izvan dosega. Nogomet je često bio pokretač jedinstva - pomagao je u zacjeljivanju rana, stvaranju novih veza i zajedničkih uspomena. U regiji ispunjenoj strašću, talentom i poviješću, možda dolazi vrijeme da Balkan zajedno ugosti najveću europsku nogometnu smotru, zaključuje se u tekstu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.