KAPETAN hrvatske rukometne reprezentacije i zvijezda Rhein-Neckar Löwena, Ivan Martinović, nalazi se pred velikim transferom u mađarski Veszprem, objavili su prije par dana njemački mediji. Prema pisanju uglednog lista Mannheimer Morgen, Veszprem je ozbiljno zainteresiran za Martinovića i njegovog suigrača Mikaela Appelgrena, a spreman ih je platiti milijun eura.
U rukometu su odštete, a pogotovo takve visine, prava rijetkost. Transferi se obično rade nakon što igraču u jednom klubu istekne ugovor pa besplatno prijeđe u drugi. Zbog toga postoje slučajevi u kojima se transferi dogovaraju i po više godina unaprijed, a realiziraju se tek nakon isteka ugovora.
Svoj sud o potencijalnom Martinovićevom transferu dao je i njemački novinar Daniel Duhr na portalu Handball World. "Navodni dvostruki transfer Mikaela Appelgrena i Ivana Martinovića iz Rhein-Neckar Löwena u Veszprem bio bi umjereni potres u rukometu - jer bi se moglo kretati puno novca. Odšteta od milijun eura bila bi gigantska, iako je taj iznos u nogometu vic", započinje.
"Milijun eura? Za toliko nogometaš ne bi obuo ni kopačke - ako to uopće još sam radi. U nogometu su iznosi od oko milijun eura često samo džeparac ili bonus za potpis. Same odštete odavno su u visokim dvoznamenkastim ili čak troznamenkastim milijunima. U tom kontekstu, iznos o kojem se govori kod mogućeg dvostrukog transfera Löwena u Veszprem samo je statistička pogreška", piše Duhr i nastavlja:
"Pa ipak, milijun eura za dva rukometaša bio bi nova dimenzija za ovaj sport. I možda pokazatelj smjera u kojem bi se rukomet mogao dalje razvijati. Moćni investitori ulažu sve veće iznose u svoje klubove, a a time i u rukometnu ekonomiju. S više novca, naravno, moguće je i više toga pokrenuti."
Na koncu postavlja pitanje: "Više profesionalizacije, više oglašavanja, više vidljivosti, ali bi li to značilo i više kvalitetnog rukometa? Ili samo više rizika, primjerice kroz rast plaća, jači utjecaj menadžera i još veći financijski pritisak, pogotovo za klubove koji ne mogu ravnopravno sudjelovati u toj utrci? Je li, dakle, financijsko jačanje rukometnog tržišta transfera dugoročno gledano dobra ili loša stvar? To je ključno pitanje. Odgovor će, kao i uvijek, dati tek vrijeme."