Jakosne skupine Eura na koje je Platini uvalio pola Europe: Sprdnja nekada elitnog EP-a

Foto: Guliver Images/Getty Images

BESMISLENO je EP na koje se plasira čak 24 reprezentacije, dakle momčadi praktično polovice članica UEFA-e (54), nazivati "summitom kontinentalne nogometne elite", "susretom najboljeg što Europa može ponuditi" ili slično.

Jer to je još jedna u nizu podvala lažnog proletera Platinija, koji je i ovdje, kao i reformom Lige prvaka - pripuštanjem tamo gologuzih klubova da se nauživaju para, kada već ne mogu uspjeha - izveo veliku europsku nogometnu uravnilovku. Odnosno, inaugurirao politiku naizgled istih mogućnosti za sve.
 
U stvarnosti, to je rezultiralo svinjarijom; nakaradnim razvodnjavanjem kvalitete i upropaštavanjem onog što je nekada doista bilo elitno natjecanje, po sastavu i kvaliteti jače od Svjetskog prvenstva, pisali smo još prije godinu dana povodom čudnih rezultata u kvalifikacijama za Euro, ali je itekako aktualno i danas, kada na kraju ciklusa svjedočimo tko se sve i kako tamo plasirao.
 
EP je do 1996. igrala sama elita, odnosno tek osam reprezentacija, da bi se od spomenute godine, broj sudionika poduplao. S obzirom na slom komunističkog sustava, a samim tim i mnogih višenacionalnih država iza ili blizu Željezne zvjese, posljedično "poduplavanje" broja samostalnih europskih država, odnosno osamostaljivanje novih, ovakvo povećanje broja natjecatelja na završnom turniru itekako je imalo smisla.
 
Navedeni model (četiri skupine) i broj sudionika (u svakoj grupi po četiri) održao se sve do 2012., nakon čega slijedi ono što će se dogoditi sljedećeg ljeta u Francuskoj: EP sa čak 24 reprezentacije, dakle samo osam manje nego na SP-u! 
 
Razumljivo je dakle zašto je Euro, na koje izravno idu Albanija i Sjeverna Irska, dok je u drugom potu Austrija, koja je jedino veliko natjecanje u zadnjih 17 godina igrala samo zato što ga je organizirala, nemoguće probaviti kao natjecanje najboljih i najjačih.
 
Jer nekada elitni Euro ovako je postao tek zabava za cijelu europsku nogometnu obitelj.
 
Vidi se to i po sastavu četiri jakosne skupine iz kojih će 12. prosinca u Parizu biti izvučeno šest grupa na EP-u s po četiri reprezentacije (kurzivom su pisana imena reprezentacija koje igraju dodatne kvalifikacije):
 
Prva jakosna skupina
 
Njemačka
Španjolska
Portugal
Engleska
Belgija 
Francuska
 
Druga jakosna skupina
 
Italija 
Rusija
Švicarska
Austrija
Hrvatska
Bosna i Hercegovina
 
Treća jakosna skupina
 
Ukrajina
Poljska
Rumunjska
Češka
Švedska
Mađarska
 
Četvrta jakosna skupina
 
Danska
Irska
Norveška
Slovačka
Turska
Island
Slovenija
Albanija
Wales
Sjeverna Irska
 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.