SAUDIJSKA ARABIJA će biti domaćin Svjetskog prvenstva u nogometu 2034. godine, dok će četiri godine ranije domaćini biti Španjolska, Portugal i Maroko, potvrdila je FIFA na današnjem virtualnom kongresu. Čelnici FIFA-e su danas imali lagan zadatak s obzirom na to da su za svako od prvenstava pred sobom imali samo po jednu kandidaturu.
Tako je od danas potvrđeno da će se Svjetsko prvenstvo 2030. godine održati u Španjolskoj, Portugalu, Maroku, Argentini, Paragvaju i Urugvaju, a Svjetsko prvenstvo 2034. godine u Saudijskoj Arabiji. Takva odluka izazvala je burnu reakciju nogometne javnosti, od koje dobar dio ne podržava davanje domaćinstva Svjetskog prvenstva toj državi.
Vijest o tome da će Saudijska Arabija biti domaćin SP-a 2034. godine nije nikakvo iznenađenje jer je, nakon što je FIFA prošle godine smanjila vremenski okvir za kandidaturu na samo mjesec dana te je promijenila svoje pravilo o infrastrukturi kako bi omogućila zemljama s manje prikladnih stadiona da se natječu, Saudijska Arabija ostala jedini kandidat.
Ovu odluku su naširoko osudile organizacije za ljudska prava, koje navode proizvoljna pritvaranja, zlostavljanje i smrt radnika migranata i gušenje prava žena i LGBTQ+ osoba u zemlji. Saudijski dužnosnici obećali su da će Svjetsko prvenstvo biti dio "putovanja izvanredne transformacije" za zemlju. U dokumentu za ponudu tvrdi se da je zemlja "zagovarala pristup ljudskim pravima" kroz proces nadmetanja i da se obvezuje na "upravljanje rizikom i maksimiziranje pozitivnog društvenog utjecaja tijekom turnira".
Organizacije za ljudska prava poput Amnesty Internationala i Human Rights Watcha godinama se žale na masovna ograničenja ljudskih prava u toj državi i optužuju vlastodršce u Rijadu za tzv. sportswashing, odnosno da glamuroznim sportskim događajima žele odvratiti pažnju od toga.
Organizacije za ljudska prava strahuju da će radnici migranti u Saudijskoj Arabiji biti iskorištavani, prevareni i prisiljeni živjeti u bijedi. Razlog tome je, kao što je bio slučaj sa Svjetskim prvenstvom u Kataru 2022., tzv. “kafala sustav” koji je uobičajen u Saudijskoj Arabiji. Prema njemu poslodavac jamči za svoje strane radnike. Zauzvrat država poslodavcu daje pravo da zadrži putovnice svojih zaposlenih stranaca i da sam odredi plaću i uvjete rada.