Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
U VIRALNOM videu na Instagramu, influencerica Hillary (@telloandrose) podijelila je statistiku koja je mnoge šokirala: "Daska za rezanje ima 200% više bakterija nego WC daska". Statistika je to koja ju je, kako piše u opisu objave, "zgrozila".
"Ne koristimo plastične daske za rezanje zbog mikroplastike koja završi u hrani tijekom sjeckanja, pa moram biti sigurna da su moje drvene daske iznimno čiste", napisala je i podijelila metode za čišćenje dasaka za rezanje.
Jedna uključuje pranje toplom vodom i sapunom, nakon čega slijedi brisanje papirnatim ručnikom. Druga metoda, posebno za dezinfekciju nakon rezanja mesa, uključuje prelijevanje daske octom, a zatim pranje sapunom i vodom.
Za hranu jakog mirisa preporučuje utrljavanje soli na dasku uz pomoć limuna. Konačno, Hillary predlaže da se na dasku nanese ulje i ostavi preko noći, a ujutro obriše višak.
Jedna ju je osoba, koja se predstavila kao mikrobiologinja, ispravila: "Bakterije na daski i WC-u su različite. One na WC-u mogu biti opasni patogeni, a one na daski za rezanje su uobičajeno bezopasne, svakodnevne bakterije. Bakterije su posvuda, prekrivena si njima, nemoj širiti strah".
Nije jedina bila kritična: "Ne bih prihvaćala savjete o tome kako se riješiti bakterija od nekoga tko misli da će limun i sol ubiti salmonelu", "Normalizirajmo pranje drvenih dasaka u vrućoj vodi i deterdžentu", "Citrusna kiselina i sol ne dezinficiraju", "Čišćenje i dezinfekcija su dvije različite stvari".
Ipak, nekima su ovi savjeti bili zanimljivi: "Svaki dan me nešto šokira", "Ovo je super", "Hvala, i ja sam se riješila plastičnih", "Isprobat ću ovo".
Iako publikacije poput Good Housekeeping i HuffPost tvrde da daske za rezanje imaju 200% više bakterija nego WC daska, to možda ipak nije točno. HuffPost navodi da ta statistika potječe iz istraživanja Global Hygiene Councila, ali novinari Food & Winea i Daily Dota nisu uspjeli pronaći izvorno istraživanje, kao ni mi.
Bez obzira na to što ova statistika možda nije točna, važno je pridržavati se dobrih higijenskih praksi kada je riječ o daskama za rezanje.
Naime, u jednom je eksperimentu britanska Agencija za standarde hrane (UK's Food Standards Agency) otkrila da, ako dasku ne operete dobro nakon rezanja mesa, riskirate kontaminaciju, što može dovesti do trovanja hranom.