Nijemci gomilaju milijune starih mobitela

Foto: Shutterstock

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

KUPILI ste novi mobitel. Što ćete učiniti sa starim? Mnogi će ga ostaviti u ladici jer će im možda zatrebati kasnije, no to se ne događa uvijek. Prema jednoj anketi, ljudi u Njemačkoj i dalje imaju milijune starih mobitela pohranjene u ladicama, iako ih više ne koriste.

Na temelju ispitivanja 1004 osobe u Njemačkoj, digitalna udruga Bitkom procjenjuje da građani i dalje posjeduju 195 milijuna starih, nekorištenih mobitela. No to je manje nego prije tri godine, kad ih je bilo 210 milijuna.

Unatoč padu brojka je i dalje vrlo visoka, naglašava udruga.

"U njemačkim kućanstvima nalazi se golemo bogatstvo sirovina", izjavio je glavni direktor Bitkoma Bernhard Rohleder, piše Heise. "Pametni telefoni sadrže zlato, srebro i rijetke zemne metale koji se mogu ponovno iskoristiti."

Urbani rudnici sve važniji

Umjesto da skupljaju prašinu, stare bi uređaje trebalo proslijediti dalje ili ih pravilno zbrinuti: "Tako se mogu uštedjeti vrijedni resursi, izbjeći elektronički otpad i zaštititi okoliš."

Anketa je provedena među osobama starijima od 16 godina. Njih 89% je izjavilo da posjeduje barem jedan nekorišteni mobitel. To je otprilike 61 milijun ljudi. Među njima 54% čuva tri ili više nekorištenih uređaja.

Bitkom provodi ovu anketu o starim mobitelima od 2012. Tada je procijenjeno da postoji oko 86 milijuna nekorištenih uređaja. Brojka je 2014. porasla na 100 milijuna, a 2018. na 124 milijuna.

Trend rasta se nastavio: 2020. bilo ih je 199 milijuna, godinu dana kasnije 206 milijuna, a 2022. čak 210 milijuna. U 2023. i 2024. anketiranje nije provedeno, a sada je ponovno obavljeno i prvi je put zabilježen pad na 195 milijuna.

Bitkom podsjeća da se stari mobiteli mogu odložiti u lokalnim centrima za prikupljanje otpada, odnosno u reciklažnim dvorištima. Također, mnogi trgovci i proizvođači preuzimaju stare uređaje. Sve više poduzeća specijaliziralo se za obnovu starih uređaja i njihovu daljnju prodaju kao obnovljene IT opreme.

No prije nego što ih odnesete na reciklažu ili prenamjenu, podaci s uređaja svakako bi se trebali izbrisati, preporučuje udruga. 

Konačno, stare uređaje možete donirati ili pokloniti nekome, ali i prenamijeniti kako ne bi samo stajali u ladici.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.