Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
PRIJE samo nekoliko godina dizajnerske tenisice bile su "it" komad koji se odlično prodavao. Danas je situacija drukčija, iako i dalje zauzimaju važno mjesto u svijetu luksuzne mode.
Prošli tjedan Louis Vuitton predstavio je Sneakerinu, novi model koji prati trend tenisica inspiriranih balerinkama, dok je Dsquared2 lansirao Sprinter, retro tenisicu za trčanje koja košta 520 dolara, piše The Business of Fashion.
Oba modela pojavila su se ubrzo nakon što je Marni u suradnji s Hokom predstavio nove tenisice za trčanje, a Balenciaga je na Tjednu mode u Parizu pokazala svoju istrošenu verziju Puma Speedcat tenisice.
Čini se da luksuzni brendovi ne namjeravaju odustati od svojih skupih varijacija sportskih tenisica, iako one više nisu toliko istaknuti proizvodi kao nekad. Barem ne na američkom tržištu.
Prema podacima istraživačke tvrtke Circana, prodaja modernih i dizajnerskih tenisica u velikim američkim robnim kućama i kod velikih diskontnih trgovaca pala je prošle godine za 21 posto u odnosu na 2023. godinu. U usporedbi s 2022., pad iznosi 37 posto.
Beth Goldstein, izvršna direktorica i analitičarka za obuću i modne dodatke u Circani, pad pripisuje financijskim pritiscima na potrošače te sve češćem odabiru funkcionalnih tenisica sportskih brendova umjesto dizajnerskih modela.
To ne znači da dizajnerske tenisice više nisu tražene, osobito izvan američkog tržišta. U luksuznom online dućanu Mytheresa prodaja luksuznih tenisica i dalje je stabilna, rekla je Tiffany Hsu, glavna direktorica nabave, naglasivši da nema većih padova ni skokova u potražnji.
Sličan stav iznio je i Vincenzo Troia, izvršni direktor luksuznog talijanskog e-trgovca Giglio.com, istaknuvši da je potražnja ostala dosljedna.
Ipak, ova kategorija više ne izaziva isti val uzbuđenja kao nekada.
"Prije nekoliko godina svaki veliki brend imao je ‘it tenisicu’ koja je donosila ogromnu zaradu", rekla je Hsu. "U posljednjih nekoliko godina to više nije toliko prisutno."
Dizajnerske i luksuzne tenisice doživjele su procvat krajem 2010-ih, kada su brojni prestižni brendovi počeli lansirati svoje modele kako bi se povezali s mlađim kupcima i iskoristili rastuću popularnost uličnog stila odijevanja.
Tenisice su tada postale novi "it" predmet u luksuznom svijetu, a modeli poput Balenciaga Triple S, Alexander McQueen Oversized i Louis Vuitton LV Trainer donosili su brendovima velike prihode.
No zamor od stalnog izbacivanja novih modela, promjene ukusa i pad interesa među kupcima koji teže luksuzu (za koje Goldstein kaže da su nakon pandemije pokretali ovu kategoriju u SAD-u zahvaljujući ušteđevinama) gurnuli su tenisice u drugi plan.
Danas su tenisice jednostavno dio standardne ponude luksuznih brendova - stabilan segment obuće koji i dalje kupcima omogućuje pristup luksuznim markama. Toliko da Troia iz Giglio.coma smatra da svaki luksuzni trgovac mora imati sportsku kolekciju, a isto vrijedi i za same brendove. Napomenuo je i da tenisice čine više od 50 posto prihoda od prodaje obuće na Giglio.comu.
"Granica između sportske i formalne odjeće danas je puno nejasnija nego prije", rekao je Troia. "U tom širem kontekstu, stilovi se razvijaju i prilagođavaju vremenu."
Tenisice su danas statusni simboli poput torbica i nastavit će ostvarivati značajan promet, rekla je Goldstein, ali brendovi koji prodaju luksuznu i dizajnersku obuću trenutačno se suočavaju s izazovom jer kupci sve više cijene funkcionalnost iznad samog dizajna.
"U svijetu tenisica vrijednost dizajnerskih modela trenutačno nije tako izražena jer su sportski brendovi postali novi statusni simboli", rekla je Goldstein. "Kupci žele Hoka, On, adidas, New Balance, pa čak i Nike."
Čini se da su luksuzni brendovi to shvatili i počeli surađivati s konkurencijom. Hsu iz Mytherese kaže da suradnje luksuznih i sportskih brendova ostvaruju odlične rezultate. Miu Miuove suradnje s New Balanceom rasprodaju se u sekundi, a Loeweova suradnja s Onom trenutačno čini velik dio ponude te španjolske modne kuće na Mytheresi.
"To je kao funkcionalna tenisica s pravim modnim zaokretom", rekla je Hsu. "Tko bolje radi tenisice od samih sportskih brendova?"
Luksuzni brendovi i dalje postižu uspjeh sa svojim modelima, ali sada više kroz suzdržanije stilove nego kroz upadljive modele s istaknutim logotipima koji su dominirali u prošlosti.
Troia primjećuje da među kupcima Giglio.coma danas najbolje prolaze svestrani, nenametljivi modeli koji "i dalje prate trend tihog luksuza", najčešće u neutralnim ili smeđim tonovima, a riječ je o modelima brendova poput Zegne, Saint Laurenta, Brunella Cucinellija i Tod'sa.
Prema podacima analitičke tvrtke Edited, popularnost minimalističkih, laganih tenisica jednostavnog dizajna, koju predvode sportski modeli poput adidas Sambe i Puma Speedcata, pridonijela je i uspjehu luksuznih modela poput Prada Collapse tenisica, koje su u većini brojeva rasprodane na Pradinim američkim i britanskim stranicama.
Taj trend također je pridonio uspješnim rezultatima luksuznog brenda Golden Goose, koji je u 2024. ostvario dvoznamenkasti rast prodaje.
"Ono što sada vidim na tržištu dizajnerskih tenisica je snažan fokus na retro obuću koja zapravo nije retro, ali izgleda kao da jest", rekao je konzultant za industriju tenisica Matt Powell, ističući da dizajnerski brendovi često kopiraju popularne masovne modele, iako su posljednjih godina napravili pomake u razvoju originalnijih stilova.
Iako su se potrošači zasitili stalnih suradnji, luksuzne suradnje i dalje privlače kupce jer nude prave sportske modele, kaže Powell. Gotovo sve Hokine suradnje, uključujući i najnoviju s Marnijem, temelje se na tenisicama za trčanje visokih performansi.
Suradnje također kupcima omogućuju da uđu u svijet luksuzne obuće po nešto pristupačnijim cijenama, prema Katharini Carter, voditeljici istraživanja i analize u Editedu. Iako Loeweova verzija Onove Cloudtilt tenisice košta 550 dolara, to je i dalje jeftinije od Loeweovog modela Ballet Runner koji stoji 790 dolara.
Slaba potražnja za luksuznim tenisicama iz glavnih kolekcija brendova vidljiva je i na sekundarnom tržištu. StockX navodi da se većina luksuznih tenisica preprodaje po nižoj cijeni od njihove originalne maloprodajne cijene, što je primijetio i Justin Reed, preprodavač iz Los Angelesa.
Iznimke koje i dalje postižu visoke cijene su arhivski modeli, poput originalnih Rick Owens Geobasket tenisica iz 2000-ih, ili vrlo ograničene suradnje. Reed kaže da od suradnje Louisa Vuittona i Nikea iz 2022. nije naišao ni na što posebno uzbudljivo. Kada su te tenisice izašle, jedan par iz ograničene edicije uspio je prodati za 60.000 dolara.
Danas, kada je riječ o luksuznoj muškoj obući, češće prodaje čizme. Ipak, vjeruje da kupci i dalje nestrpljivo čekaju novi model tenisica zbog kojeg će se isplatiti izgraditi odnos s prodajnim savjetnikom u luksuznim trgovinama kako bi došli do ekskluzivnih komada.
"Poanta je u tome da dobiješ nešto što nema svatko", rekao je Reed. "Visoke cijene i stalno ponavljanje istih modela bez ičeg zabavnog i uzbudljivog razlozi su zbog kojih je interes pao."