Video djevojčice (6) koja se šminka podijelio internet: "Problem je u lajkovima"

Screenshot: TikTok

GRWM (Get Ready With Me) videi popularan su internetski format, često opuštajući i inspirativan. No, jedan je video nedavno izazvao brojne rasprave. U njemu majka Ceaira Fritcher, poznata na TikToku kao @evieandceairaa, snima svoju šestogodišnju kćer Evie dok se šminka za vrtićku zabavy. Video, u kojem djevojčica koristi rumenilo, prozirnu maskaru, ruž i lažne pjegice, pregledan je više od 37 milijuna puta.

Dok su neki korisnici bili oduševljeni prizorom, drugi su kritizirali majku zbog prerane upotrebe šminke. U videu Evie pita majku koliko puta treba pritisnuti pumpicu rumenila, na što joj ona odgovara: "Samo jednom." Djevojčica tada komentira: "Ovo zapravo izgleda jako dobro."

@evieandceairaa I can’t believe kindergarten is almost over!! #grwm#grwmforschool ♬ Bartender - Lady A

Ceaira je ubrzo odgovorila na kritike rekavši kako je riječ o zajedničkom ritualu s njezinom kćeri te da uživaju u takvim trenucima. Istaknula je i svoju borbu s neplodnošću te naglasila kako želi uživati u svakom trenutku s kćeri jedinicom. "Jednog dana će to prerasti. Pustit ću je da bude sretna i ženstvena", poručila je u opisu videa.

Gdje je granica?

Ova situacija otvorila je pitanje, kada šminka prestaje biti igra, a postaje nešto više? Stručnjaci upozoravaju da problem ne leži u šminkanju samom po sebi, već u kontekstu u kojem se ono odvija. Obiteljska liječnica dr. Deborah Gilboa za portal Today.com izjavila je da je najvažnije što se događa u pozadini. Ako se s djecom razgovara o samopouzdanju i unutarnjim vrijednostima, šminka može ostati bezopasna igra.

Međutim, postoji i rizik izlaganja djece milijunima pogleda na internetu, pri čemu djeca još ne razumiju što to znači niti kakve posljedice može imati takva izloženost u budućnosti.

Nije problem u šminci, već u lajkovima

Dr. Gilboa naglašava da potencijalna šteta ne leži u korištenju kozmetike, nego u povezivanju samopouzdanja s vanjskom potvrdom, lajkova, komentara i pregleda. Ako dijete počne svoju vrijednost mjeriti brojem digitalnih reakcija, to može ostaviti trajan trag na njegovu sliku o sebi.

Ceaira tvrdi da u njihovom domu šminka nema posebnu težinu te da je Evie već nekoliko minuta nakon videa uklonila šminku i otišla se kupati. Ipak, stručnjaci upozoravaju da objavljivanje takvih sadržaja nosi odgovornost jer oblikuje djetetovu percepciju sebe, ali i društvenih očekivanja.

Ako je šminkanje dio igre, uz jasnu komunikaciju o pravim vrijednostima, takvi trenuci mogu biti bezopasni i zabavni. No, objavljivanje videa na društvenim mrežama otvara šire pitanje, što djeca uče o vlastitoj vrijednosti i kako će to na njih utjecati u budućnosti. U digitalnom dobu roditelji imaju odgovornost birati ne samo kako djeca provode vrijeme, već i što se od tog vremena dijeli sa svijetom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.