KOJU god bolest djeca imala, svi roditelji čine sve što je u njihovoj moći kako bi im olakšali to razdoblje. Jedna bolest često se javlja kod djece, i to posebno one vrtićke dobi, a riječ je o bolesti šaka, stopala i usta. Ova bolest dobila je ime po karakterističnom osipu koji se pojavljuje na šakama, stopalima i ustima.
Osip se pojavljuje kao sitne crvene točkice ili mjehurići na dlanovima, tabanima, prstima ruku i nogu. U ustima se osip manifestira bolnim ranicama ili čirevima, uglavnom smještenima u stražnjem dijelu grla. Osim osipa, djeca često imaju povišenu tjelesnu temperaturu tijekom prvih nekoliko dana bolesti. Neka djeca također imaju proljev. Iako je osip na koži blaga smetnja, ranice u ustima mogu biti toliko bolne da djeca odbijaju jesti ili piti, pišu iz Dječje bolnice Philadelphia.
Ne postoji specifičan lijek za ovu bolest. Najintenzivnija bol u ustima obično prolazi unutar tri do pet dana, ali možete olakšati simptome i učiniti da vašem djetetu bude što ugodnije prateći ove savjete:
• Ublažite bol u ustima lijekovima poput paracetamola ili ibuprofena kako bi dijete moglo piti i izbjeglo dehidraciju.
• Ponudite mekšu hranu, poput jogurta, tjestenine, pudinga ili smoothieja.
• Pazite na unos tekućine, ali imajte na umu da voda sama po sebi ne osigurava potrebnu energiju ako dijete ne jede.
Virus coxsackie, koji uzrokuje ovu bolest, najčešće se širi slinom i stolicom. Zato se bolest često javlja kod male djece koja dodiruju druge ili dijele igračke, a zatim stavljaju ruke u usta. Najbolji način za sprječavanje širenja virusa je često pranje ruku. Odrasli također mogu oboljeti, stoga vi kao roditelji redovito perite ruke, posebno dok brinete o djetetu ili nakon mijenjanja pelena.
Kao i kod većine dječjih virusa, teško je precizno odrediti kada djeca više nisu zarazna. Djeca mogu širiti virus dan prije pojave osipa i nekoliko dana nakon što se osip pojavi.
Većina djece dobro se oporavlja i može ostati kod kuće dok ne prođu temperatura i bolovi, ali nema potrebe čekati da osip nestane. Osip se na tijelu može nalaziti čak tjedan do dva. Savjetuje se da roditelji potraže pomoć liječnika u sljedećim situacijama: