ZAJEDNIČKO starenje u zdravoj vezi ili braku ne događa se slučajno. Ono je rezultat svakodnevnog truda, međusobnog poštovanja i duboke povezanosti. Parovi koji s godinama jačaju svoju vezu imaju zajedničke obrasce ponašanja koji omogućuju dugoročnu emocionalnu sigurnost, povjerenje i ljubav.
Psihoterapeutkinja dr. Marni Feuerman za YourTango podijelila je šest navika parova koji stare okruženi ljubavlju i razumijevanjem.
Povjerenje je temelj svake kvalitetne veze. Osjećaj sigurnosti i uvjerenje da vas partner nikada ne bi namjerno povrijedio ključno je za stabilnost odnosa.
"Trebali biste osjećati da je partner osoba na koju se možete osloniti – netko tko vam neće nauditi, tko ima vaše interese na umu i tko govori istinu u skladu sa svojim ponašanjem", ističe psihoterapeutkinja. Iskrenost ne smije voditi strahu – važno je znati da otvorena komunikacija neće rezultirati kaznom ili distancom.
Sukobi su neizbježni, ali način na koji ih rješavate pokazuje snagu odnosa. U zdravim vezama komunikacija ostaje otvorena, bez vrijeđanja, zastrašivanja ili pasivne agresije. "Uvijek bi trebalo biti sigurno iznijeti svoje brige i probleme partneru – i obrnuto", dodaje dr. Feuerman.
Prema psihološkim istraživanjima odabir pravog trenutka za razgovor (kad su obje strane smirene i spremne) povećava šansu za uspješno rješavanje problema.
Slični interesi su poželjni, no zajedničke temeljne vrijednosti su ključne. Parovi koji uspješno stare zajedno dijele uvjerenja o životnim prioritetima: braku, djeci, karijeri, vjernosti, religiji, načinu provođenja vremena i slično. Također imaju usuglašene granice prema prijateljima i obitelji te jasno razlikuju prostor za sebe i prostor za partnerstvo.
Parovi koji ostaju povezani godinama ne skrivaju svoja razmišljanja, prošlost ni emocije. Govore o svojim strahovima, obiteljskim iskustvima i trenutačnim izazovima. Kako objašnjava stručnjakinja, dijeljenje "bi trebalo biti postupno i pažljivo, ali iskreno. Ako su vaše emocije dočekane s razumijevanjem i empatijom, osjećaj bliskosti raste".
Parovi koji ostaju zajedno uče kako suosjećati jedno s drugim, bez potrebe da dominiraju ili dokažu da su u pravu. Znaju priznati pogrešku, pokazati podršku i pružiti utjehu. "U vezi ne bi smjelo biti 'pobjednika i gubitnika'. Obje strane trebale bi se osjećati ravnopravno i poštovano, čak i kad se ne slažu", dodaje.
Za razliku od prijateljstva, romantične veze trebaju fizičku bliskost. Nježni dodiri, zagrljaji, držanje za ruke i druge geste ljubavi doprinose stabilnosti veze. Prema studiji objavljenoj u Journal of Social and Personal Relationships, parovi koji redovito izražavaju fizičku nježnost imaju veće zadovoljstvo i predanost u vezi.
"Fizička bliskost treba pratiti ili čak slijediti emocionalnu intimnost. Dijeljenje osjećaja, razumijevanje i potvrđivanje jedan su od preduvjeta za istinsku povezanost", zaključuje psihoterapeutkinja.